Промени језик   Sitemap   Верзија за штампу   27.09.2023. 10:13
 НАСЛОВНА    АРХИВА    НИН ДИЈАЛОГ    САДРЖАЈ      ПРЕТПЛАТА    E-ПРОДАЈА 
 
Уручене НИН-ове награде
Морамо да верујемо у себе

Књижевници Даници Вукићевић уручено је у Атељеу 212 признање за најбољи роман објављен током 2022, док је редакција за личност године одабрала Александра Кавчића, оснивача Фондације „Алек Кавчић“

Када напуните осамдесет осам, и уз то сте најстарији недељник на Балкану, шести по старости у свету, није лако прослављати рођендане: очекују да обележите само стотку, нашалио се Милан Ћулибрк, главни и одговорни уредник НИН-а на почетку уручења НИН-ових награда за роман и личност године, свечаности одржане у понедељак, 30. јануара, у позоришту Атеље 212. „Позивам вас зато одмах на обележавање века постојања, преживећемо још дванаест, зато смо данас позвали оволико правника, судија, тужилаца и адвоката.“
Истичући да друштву никада нису били потребнији професионални медији, посвећени јавном интересу и општем добру, он се захвалио читаоцима, колегама, редакцији, менаџменту, сарадницима. Такође, Александру Миљковићу и његовом оцу Благоју, ауторима музике написане специјално за НИН. Посебно се захвалио свим спонзорима НИН-ове награде, међу којима су АИК банка и Миленијум осигурање.
Прошлогодишња лауреаткиња Милена Марковић уручила је НИН-ову награду Даници Вукићевић, 69. добитници, тек седмој књижевници награђеној најважнијим домаћим признањем за роман.
Новчани део награде износи милион динара.
„Написала сам једном песму да ми треба милион нечега: рупија, евра, чак сам размишљала да је изрецитујем, али није баш тренутак“, рекла је Даница Вукићевић. „Обасјана сам рефлекторима, не видим с позорнице скоро ништа, али нисам важна ја – важне су књиге.“ Скренула је пажњу на два егзотична својства нашег магазина: континуитет и престиж, па не желећи да звучи „оскаровски“ скратила листу захваљивања на заједницу, „заправо својеврсно друштво пчела што играју“. „Уплашеност и страх рађају суровост. Треба то имати у виду! Треба да верујемо у себе. Ја јесам пример некогa ко је све време, из чиста мира, дубоко веровао у себе. Не знам уопште зашто. Тако се десило.“
Жарка Свирчев, чланица жирија, истакла је у својој беседи прочитаној том приликом, да је место из ког еманира стваралаштво Данице Вукићевић непоткупљиво и самосвојно, бескомпромисно према свету и још више према себи. „Такво стваралаштво – и када сеже у тамне дубине унутрашњег мора – увек је на радост читалаца и у име интензивног прожимања књижевности и живота. Роман Унутрашње море доноси управо то – велико задовољство читања и спознају да у нашој култури постоје стваралачке позиције и ауторски гласови који успевају да нашу актуелну егзистенцију прикажу из језички разигране, стваралачки инвентивне и мисаоно силовите перспективе. Од сада, ту перспективу можемо звати и унутрашње море.“
По вишедеценијском обичају, глумац Тихомир Станић прочитао је одломке из награђеног дела, а домаћин свечаног уручења, глумац Сергеј Трифуновић, подсетио је на другу НИН-ову награду, ону за Личност године, установљену 2015, на осамдесети рођендан недељника.
Бирајући лауреата с изузетним личним друштвеним активизмом, што појединца издваја као пример, редакција је одабрала Александра Кавчића, професора електротехнике на америчком универзитету Карнеги Мелон, изумитеља патента за читање записа са магнетних меморија. Како је истакнуто, да би промовисао образовање, Кавчић је 2017. основао Фондацију „Алек Кавчић“, убеђен да је у 21. веку лако остварити идеју о бесплатним уџбеницима за све ђаке.
Ипак, малим се корацима та идеја пробијала у школе, до родитеља. „Замисао Фондације је веома широка, али једноставна, стаје у три речи: промоција науке, образовања. У Србији, у Америци. Данас имамо интернет. Зашто бисмо од расправе о бесплатним уџбеницима правили толики проблем“, запитао се Кавчић. „Сваки уџбеник може да се стави на интернет и буде бесплатан. Уложићемо своја средства у уџбенике, а кад их направимо – наши су, ставићемо их на интернет, да буду доступни сваком детету, наставнику, ђаку. На знању се не профитира! Ми смо дужни да као једна генерација пренесемо знање новој генерацији, а да не наплаћујемо.“
М. Вујичић



М. Вујичић


Share on Facebook 

Постојећи коментари (0)| Пошаљи коментар



Коментари


Овде можете додати свој коментар
 
Ваше име и презиме
{COMMENT::EMAIL}
Ваш коментар

Приступ за чланове
  Корисничко име
  Лозинка
 
  Запамти ме на овом рачунару
Постаните члан! Региструјте се овде
Изгубили сте Лозинку? Кликните овде
Мисли
bg

Зоран Милановић председник Хрватске, о Косову и сличностима Србије и Русије

Анектирали смо Косово. Ми и међународна заједница. Узето је од Србије. Ко је то направио него ми? Јесмо признали Косово? Није анексија него отимање. Како се то зове? Екстракција. Није шија него врат. Ово није довођење у питање Косова, него целог концепта… упоређујете ми Србе, ове опанчаре који су се ту побунили, са светском нуклеарном суперсилом.

Прочитајте све мисли
bg


 
Услови коришћења | Terms of use
eNIN iPad
НИН online
Copyright © 2006