2375, 5, Jul 1996.

Ajvor Roberts, ambasador Velike Britanije

Britanija je nesto drugo


Povratak u Medjunarodni monetarni fond zavisice od situacije na Kosovu

Britanci su protekle nedelje bili u zizi jugoslovenske javnosti pre svega zbog povratka "British Airnjadzs"-a na nebo iznad Beograda: pocetkom protekle nedelje ova kompanija promovisala je, posle pauze od gotovo deceniju i po, svoje letove na liniji Beograd - London. I kao sto to protokol vec nalaze, mesto centralne licnosti u ovom dogadjaju pripalo je njegovoj ekselenciji Ajvoru Robertsu, ambasadoru Velike Britanije u Beogradu.

Mozda bi vec i to bio dovoljan povod za razgovor sa njegovom ekselencijom. Ali nije: gospodin Roberts je zanimljiv i izazovan sagovornik kako zbog ocitog i nezanemarljivog politickog uticaja zemlje koju predstavlja tako i zbog kontroverzi u beogradskim diplomatskim i politickim krugovima oko njegove licnosti i uloge.

Utisak koji je ostavio tokom razgovora za NIN: hladan, profesionalan i nimalo lican, nevoljan da prihvati salu, sa dozom onoga sto se zove "britanska arogancija". Na nesrecu tehnicka greska sa magnetofonom, koju je lakomisleno sebi dozvolio ovaj novinar, dala je na kraju g. Robertsu dodatne razloge za takav stav.

Spoljni zid

Vec na pocetku razgovora za NIN g. Roberts je dokazao da je britanski stav prema SR Jugoslaviji "nesto drugo" u odnosu na ostale zapadne velike sile. Odgovarajuci na pitanje o tome koliko se politika ekonomskog povratka Jugoslavije u svet koordinira medju vodecim zapadnim zemljama, rekao je da je ona u velikoj meri usaglasena ali da to "ne mora da znaci da se Velika Britanija saglasava sa spoljnim zidom sankcija" jer one nisu rezultat politike Ujedinjenih nacija.

Zamoljen da komentarise mogucnosti SRJ za povratak u Medjunarodni monetarni fond, britanski ambasador je sasvim jasno stavio do znanja da ce on zavisiti od daljeg razvoja situacije na Kosovu. A na primedbu da je to politicki uslov, kakav statut MMF-a izricito iskljucuje, g. Robets je hitro objasnio da clanovi sporazuma MMF-a (Articles of agreement) dozvoljavaju clanicama da odredjuju trenutak ("timing") kada ce se nekoj zemlji odobriti kredit za premoscavanje od momenta kada ona treba da izmiri sve dospele a neizmirene obaveze (104 miliona dolara u slucaju SRJ) do vremena kada ce ta zemlja dobiti novi kredit od MMF-a. Naime, jedan od uslova koji svaka zemlja treba da ispuni pre regulisanja statusa clana MMF-a jeste da izmiri sva dugovanja prema ovoj medjunarodnoj finansijskoj instituciji.

Cinjenica da Velika Britanija u srpskoj privredi dobija sve veci znacaj u odnosu na onaj koji je imala pre raspada Jugoslavije umnogome se pripisuje licnim aktivnostima g. Ajvora Robertsa. On, medjutim, objasnjava da je bivsa Jugoslavija bila, posle SSSR-a, najznacajniji britanski partner u Istocnoj Evropi i da je sasvim prirodno da se i on, u vreme nagovestaja ukidanja sankcija, profesionalno posvetio daljem sirenju te saradnje i na podrucju Srbije. U tom potezu g. Roberts ne vidi nikakvu kompenzaciju za probleme koji su, povodom bolesti "ludih krava", iskrsli izmedju V. Britanije i Evropske unije. Za njega ova prica nema dramaticne razmere i smatra da je pozicija Britanije u EU znatno bolja i povoljnija nego sto se, na prvi pogled, cini.

Dorucak sa Draskovicem

G. Ajvor Roberts, uz primedbu da je to "deo profesionalnih obaveza o kojima ne mogu da govorim", nije odgovorio na pitanje da li je i koliko licno doprineo odluci SR Jugoslavije da angazuje kompaniju "Nat vest" kao svog finansijskog savetnika, ali je naveo da tu odluku smatra veoma znacajnom.

Za glasine koje kruze Beogradom i medju diplomatama u ovom gradu o njegovoj licnoj bliskosti sa g. Slobodanom Milosevicem, predsednikom Srbije, i njegovom suprugom gdjom Mirom Markovic, britanski ambasador, sa vidljivom indignacijom, kaze da su "pateticne, neistinite izmisljotine novinara". Istim recima je okvalifikovao i primedbe da se, zbog bliskih veza sa srpskim predsednikom, udaljio od opozicionih lidera. "Sa gospodinom Milosevicem se vidjam iskljucivo profesionalno, ja ni sa kim ovde nemam licne odnose. A opozicione lidere sam ugostio u svojoj kuci koliko prosle nedelje", kaze g. Roberts. Na direktno pitanje da li to znaci da demantuje tvrdnje kako cesto doruckuje sa g. Milosevicem i njegovom suprugom odgovara potvrdno, uz opasku da je jedini srpski politicar s kojim je doruckovao Vuk Draskovic i to prilikom jednog oficijelnog susreta sa pojedinim britanskim licnostima, koji je g. Roberts uprilicio za g. Draskovica.

Britanci ne vaze za pasionirane poklonike skijanja, pa se cinilo da se britanski ambasador po tome razlikuje od svojih sunarodnika, jer je zapazen na stazama Kopaonika. "U Engleskoj nema skijanja, ima nesto malo terena u Skotskoj, ali iz toga je sasvim pogresno zakljuciti da Britanci nisu ljubitelji skijanja. Ako se preko vikenda u sezoni zateknete na aerodromu Hitrou videcete mnogo ljudi sa skijama", objasnjava.

A kako mu se dopao Kopaonik?

"Bio sam dva puta i oba puta je bila magla, tako da je puno staza bilo zatvoreno. Zbog toga su se na onim stazama koje su radile napravili ogromni redovi. A ja ne podnosim da stojim u redu."

Vesna Kostic

NASLOVNA STRANA


Copyright © NIN, Belgrade, Yugoslavia
All Rights Reserved