2395, 23 NOV 1996

Novi Sad

Stavi beges na rame

" Jedva osvojismo tri cetvrtine Skupstine, 'ajmo sad na rucak " , poruka je sa pobednickog koktela bez pica

Sklonosti hazardu mirnih i radisnih Lala, do sada je bilo samo u pesmama Djordja Balasevica. Vise nije tako, bar kad je politika u pitanju. I pored nedvosmislene upozoravajuce poruke " Nemojte rizikovati " sefa novosadskih socijalista Dragomira Djukica sa plakata sa njegovim likom, Novosadjani su u drugom krugu glasanja ipak " rizikovali " . I to skroz - na skroz. Poverenje za Skupstinu grada Novog Sada u ogromnoj vecini (tri cetvrtine) je ukazano opoziciji, a od 15 poslanika Skupstine Vojvodine koje bira ovaj grad vecinu takodje cine opozicioni kandidati. Tako se i Novi Sad prikljucio grupi velikih gradova Srbije gde ce vlast formirati dosadasnja opozicija.

Mnogi analiticari, narocito socijalisticki, u narednom periodu " lupace glavu " da odgonetnu razloge ovakvog ishoda lokalnih izbora, u velikoj meri suprotnog od saveznih, na kojim je " leva " koalicija ostvarila pobedu. U Vojvodini je paradoks tim veci jer je, nasuprot pobedi opozicije u najvecim gradovima na severu Srbije, Pokrajinska skupstina ostala pod apsolutnom vlascu socijalista i njihovih koalicionih partnera (JUL i Nova demokratija).

Ishod nule

" Socijalisti su u Novom Sadu skoro nestali. Oni su marginalizovani. Sada je nasa obaveza da uradimo ono sto smo gradjanima Novog Sada obecali " , dosta uzbudjeno kaze Mihailo Svilar, predsednik Gradskog odbora Srpskog pokreta obnove objasnjavajuci trijumfalan uspeh koalicije " Zajedno " . " Vec dve- tri godine ovde postoje ljudi koji su, kao opozicionari, ukazivali na pogresnu politiku grada. Zato je nasa obaveza mnogo veca, narocito posle saznanja da su u Novom Sadu veliki privredni problemi, da su javna preduzeca skoro sva u gubicima. Moramo napraviti bilans stanja i krenuti od nule, i ispod nule. Trebace dve godine velikog rada da bi se pokazali pravi rezultati. "

Pored koalicije " Zajedno " , koja je za novosadsku skupstinu obezbedila apsolutnu vecinu (oko 37 odbornika -nezvanicni rezultati), partner na vlasti ce joj biti i koalicija " Vojvodina " sa svojih devet odbornika (takodje nezvanicno). Odbornickoj grupi " Vojvodine " prikljucice se kandidat Grupe gradjana (Ekoloskog pokreta Novog Sada) Nikola Aleksic a Nenad Canak, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (stozera koalicije " Vojvodina " ) to komentarise ovako: " Ukoliko zaista svih deset kandidata udje u Gradsku skupstinu, sa gospodinom Aleksicem bicemo jedina politicka grupacija koja predsednika Milosevica 'tuce' sa 110 odsto. "

Pobedu opozicije u Novom Sadu nije pratila trijumfalna euforija, poput drugih gradova sa slicnim izbornim ishodom. Dan posle drugog izbornog kruga, u ponedeljak u 14 casova na Trgu slobode (kod spomenika Svetozaru Mileticu i ispred Gradske skupstine) okupilo se stotinak ljudi, uglavnom buducih odbornika i njihovih prijatelja. Nije bilo parola, govora i uobicajene ikonografije. Samo cestitanja. Upitana zasto Novi Sad nije ispoljio pobednicki temperament poput drugih, jedna gospodja objasnjava: " Pa znate Lale: dva 'oce, a tri kazu - sa' ce. " " Ovo je pobednicki koktel bez pica " , prokomentarisao je Mihailo Svilar a Nenad Canak dodao: " Jedva osvojismo tri cetvrtine skupstine, 'ajmo sad na rucak. "

Mirkova posla

Euforije i izborne groznice je bilo, ali pre i tokom samih izbora. Panika u redovima levice u Novom Sadu nastupila je posle katastrofalnog poraza u prvom krugu izbora (od 70 kandidata SPS i JUL-a, u drugi krug izbora za odbornike Skupstine Novog Sada uslo je: 38 SPS i jedan kandidat JUL-a). Samo nekoliko dana pred drugi krug, u Novom Sadu je bio republicki premijer Mirko Marjanovic sa svojom ministarskom svitom koja se razletela po gradu. Otvarali su vec otvoreno (zeleznicki cvor po treci put, fabriku vode staru vise od 20 godina), podizali vec podignuto, obilazili neizgradjeno, obecavali, obecavali..., ali i upozoravali. Bosko Perosevic, predsednik Pokrajinskog odbora SPS upozoravao je sugradjane da Novi Sad moze postati opoziciono ostrvo i da ih to moze dosta kostati.

Pritisaka je bilo i na Gradsku izbornu komisiju. Jedan clan ove komisije prica kako je sekretar Gradske skupstine promenio saradnike strucnih sluzbi u komisiji i na njihova mesta postavio ljude koji su bili na tim duznostima za savezne izbore. Promenio je kancelarije, mesao se u organizaciju rada izborne komisije i menjao njen nacin rada kako bi se, po recima ovog clana komisije, " napravila potpuna pometnja i izmenili rezultati izbora " . Kada je sekretar predlozio da se zabrani ulazak predstavnika politickih stranaka, predsednik Gradske izborne komisije sudija Okruznog suda Miroslav Alimpic se tome ostro suprotstavio i predlog odbio.

Opstrukcija je bilo i na glasackim mestima. Clanovi opozicije pricaju da su uocili organizovane grupe koje su u krugu birackog mesta lepile i ispisivale parole " opozicije " kako bi doveli u pitanje legalnost izbora. Kada ni to nije pomoglo, vecina clanova " leve " koalicije u birackim odborima je odbila da potpise izborne zapisnike, a ima i nestalih zapisnika. Pljustali su i silni prigovori gubitnicke strane.

Uglednici

Pored socijalista, u opoziciji Gradske skupstine ce biti i Seseljevi radikali sa svojih devet odbornika. Iako, po recima Igora Mirovica, predsednika Gradskog odbora SRS, radikali nisu nezadovoljni lokalnim izborima, ocigledno je da su i oni osvojili mnogo manje nego sto su se nadali (na saveznim izborima, na teritoriji Vojvodine su osvojili sest mandata, duplo vise od koalicije " Zajedno " ). " Tamo gde nisu prosli nasi kandidati, razlika je bila samo sto glasova, a na nekim mestima svega nekoliko " , kaze Mirovic. " Maja Gojkovic je u prvom krugu vodila sa 412 glasova protiv kandidata koalicije 'Zajedno'. Na istom mestu je sada dobila 156 glasova manje, a za Pokrajinsku skupstinu 200 glasova vise (Maja je izabrana za pokrajinskog odbornika, za novosadsku skupstinu nije). " I Mirovic je vodio u prvom krugu a u drugom nije prosao.

Zanimljivo je izborno mesto u Kovilju gde je vladala opsta napetost, pravi mali rat. Kandidat SRS je u prvom krugu imao 972 glasa, najvise u odnosu na sve druge u gradu (SPS 694, " Zajedno " 397, JUL 339). Za drugi krug SPS i JUL su angazovali 10 automobila i svoje clanove, sa njihovim familijama, dovozili do birackog mesta. To su odmah ucinili i radikali. Ishod je bio: SRS 1210, SPS 1055 glasova. U procentima, vise od 70 odsto gradjana u ovom mestu je izaslo na izbore u drugom krugu.

Medju prvim zapazanjima iz Novog Sada primetno je da je na drugi izborni krug izaslo dosta mladih, pristalica koalicije " Zajedno " i koalicije " Vojvodina " . Tako je predsednika novosadskih socijalista, direktora novosadske poste Dragomira Djukica (nije prosao ni za odbornika u Novom Sadu a ni za poslanika u Skupstini Vojvodine) " tukao " student filozofije i basista grupe " Lav hanters " Lazar Slepcev ( " Zajedno " ). I bivsi basista benda Djordja Balasevica Aleksandar Kravic Caki (koalicija " Vojvodina " ) potvrdio je svoje ubedljivo vodjstvo iz prethodnog glasanja.

Od poznatijih imena bez odbornickih mesta u Novom Sadu (prema privremenim rezultatima) su i kandidati SPS dzudista Slavko Obadov, prof. dr Djordje Janjic, direktor Instituta za hirurgiju novosadske bolnice, dok za poslanike u Pokrajinskoj skupstini nisu prosli ni on, ni Milorad Mircic, bivsi radikalski gradonacelnik Novog Sada, ni dr Tihomir Vrebalov, savezni ministar za poljoprivredu.

U novosadsku skupstinu uslo je samo sest kandidata " levog " bloka. Jedan gradjanin na Trgu slobode je to ovako komentarisao: " Oni sada mogu da igraju 'magarca' (kartaska igra), a u pauzi se mozda nesto i dogovore. "

# Slobodan Ikonic



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.