2395, 23 NOV 1996

Novi Pazar

Mastilo i krv

JUL nije dobio nijednog odbornika. Ali njegov sef Zuhra Muadzic tvrdi: " Za nas ima nade "

" Idite dalje i sto dalje ali bez nas " , porucuju pobednici liste za Sandzak dr Sulejman Ugljanin gubitnicima socijalistima koji su u ovoj opstini vladali pola veka, a za neuspeh JUL-a kazu " zbrisali smo ih sa pazarskih ulica " .

Od 47 odbornickih mesta koliko ima pazarska opstina, 33 odbornika ima Lista za Sandzak, SPS devet, SRS dva a Saborna narodna stranka i Grupa gradjana po jednog odbornika. Treba napomenuti da je Lista za Sandzak jos u prvom krugu osvojila 32 mesta; valjda je zbog toga dr Sulejman Ugljanin i napustio Novi Pazar nakratko. Otisao je u inostranstvo da vidi da li ce ovoga puta imati vise srece da svojoj porodici sredi putne isprave i dovede je u Sandzak.

Poternica

I pored izborne pobede, u Muslimanskom nacionalnom vecu (MNV) u Ugljaninovom izbornom stabu, ne oseca se pobednicki duh, a pobednici objasnjavaju da je to zbog mukotrpnog posla koji ocekuje novu opstinsku vlast.

Dakle, sta novoj vlasti valja ciniti?

Odgovarajuci na ovo pitanje, Azem Hajdarevic, clan Glavnog odbora Izvrsnog odbora Muslimanskog nacionalnog veca i sef informativnog centra, inace Ugljaninova desna ruka, prvo je zeleo da istakne: " Za razliku od vladajuce partije koja je vrsila torturu nad gradjanima, bilo je tu i paljenja bosnjackih kuca kao i kidnapovanja Bosnjaka, mi cemo se boriti i predstavljati sve gradjane bez obzira na nacionalnost. "

Ono sto je najznacajnije za novu vlast, prema Hajdarevicevim recima, jeste potvrda legitimiteta Muslimanskog nacionalnog veca, koje u sudu nije registrovano ali Hajdarevic se poziva na to da registracija nije ni potrebna jer su registrovane sve njegove clanice. Za razliku od prethodnih godina, Muslimani (clanovi MNV-a sebe zovu Bosnjacima), i dalje ce se boriti za resavanje ustavno-pravnog statusa Sandzaka, kao jedinstvene ustavno-pravne, kulturne i geografske celine ali sada mirnim putem i posredstvom medjunarodnih faktora.

Staru opstinsku vlast koju su imali socijalisti sa predsednikom opstine Konstantinom Jovanovicem na celu, sada optuzuju za poklanjanje opstinskih zgrada privatnim licima, prodavanje opstinskog gradjevinskog zemljista i opstinskih automila budzasto, ali i za zaposljavanje novih ljudi izmedju dva kruga izbora kao i za nenamensko trosenje 200 000 dinara iz opstinske kase. Izricit odgovor na ove optuzbe dao je Konstantin Jovanovic: " Ja necu nista da demantujem. Novonastala situacija zahteva ozbiljnu analizu da bi se o njoj bilo sta reklo. Mogu da kazem da mi nastavljamo da radimo do 3. decembra. "

Niko u Pazaru ne porice da ce predaja vlasti koja ce uslediti 3. decembra biti mirna, jer kako to mali broj Srba u ovom gradu kaze, ko zna sta se, u stvari, Milosevic dogovorio sa Ugljaninom. O sudbini poternice koja je raspisana za Ugljaninom i dalje se cuti jer ona zvanicno nije povucena ali je ocigledno stavljena ad akta.

Akademija

Izudin Susevic, predsednik Reformsko-demokratske stranke, inace u redovima pobednika slovi za ideologa kakav je nekad bio Mihailo Markovic u SPS-u, pominje se i kao moguci kandidat za predsednika. O svojoj izglednoj gradonacelnickoj funkciji ne zeli da govori ali komentarise izbore:

" Izborni rezultati u Novom Pazaru za gubitnike socijaliste pokazuju ocekivani krah istrosene politike. Ovim izborima odlaze kadrovske glavosece ciji je kriterijum u kadrovanju bila poslusnost a ne strucnost, stranacka pripadnost a ne kompetentnost. Po svim pokazateljima, odlazi najneposlusnija garnitura vlasti u poslednjih pet decenija. Nas ocekuju teske cetiri godine jer cemo pokusati da gradjanima vratimo svu poklonjenu opstinsku imovinu. Stara vlast je svoju javnu funkciju vrsila na tajnim vecerama. Kao jedan od prioritetnih zadataka predlozicu otvaranje naucnog instituta Sandzaka za koji sam vec uradio elaborat i predlozicu osnivanje sandzacke akademije nauka. Sandzaku je potrebna nauka a ne rovovi, mastilo a ne krv. "

Izborni rezultati u Pazaru su ocekivani. Medjutim, izlazak Muslimana na izbore smatra se iskljucivom zaslugom predsednika Srbije. Milan Veselinovic, predsednik opstinskog odbora SRS-a u Novom Pazaru i bivsi savezni poslanik, kaze: " Milosevic je kriv za sve jer on radi direktno za Zapad. Pitaj boga za koga radi onda Ugljanin koji je cist Milosevicev proizvod. Mi protiv Ugljanina kao politicara nemamo nista, ali drzava treba da dokaze da one stvari sa poternice ne stoje. "

Objasnjavajuci kompaktnost muslimanskih biraca (Alija Izetbegovic nije direktno podrzao ni Ljajica ni Ugljanina da se Muslimani ne bi cepali prilikom glasanja) i razjedinjenost Srba, Tihomir Petrovic, predsednik opstinskog odbora SPO-a, smatra da je za razbijanje srpskih glasova kriva SRS koju je osnovao rezim: " Nisu svi Srbi spremni da kolju zardjalim kasikama, kao sto su na to pozivali radikali. Za razliku od pre sest godina kada smo dobili 6 000 glasova na izborima, sada je 530 biraca glasalo za nas ali mi ne odstupamo od svoje politike. Ne mogu Srbi da glasaju u sto stranaka i da sve stranke budu nacionalne, to je valjda svima jasno, kao sto ni Muslimani ne mogu da glasaju za jednu partiju i da pri tom budu gradjani demokratske orijentacije. Sto se Srba tice, zelim da podsetim da je 1939. godine ovde izbore dobio demokrata Milan Grol. "

Socijalisti

Pored sve vlasti koju su imali u rukama i uticajnog Radija Novi Pazar, socijalisti su dobili tek devet odbornika i time premasili ocekivanja iz Beograda kada im je posle prvog kruga izbora naredjeno da moraju osvojiti sest odbornickih mesta. Izmedju dva kruga izbora socijalisti su, prema recima radikala Milana Veselinovica, krenuli u nevidjenu kampanju. " Iz centrale je stigao mobilni telefon i vise terenskih vozila marke 'lada niva'. Bilo je to pravo cudo na terenu, nosene su glasacke kutije, na biralistima kacene slike Slobodana Milosevica i tako dalje redom. "

Predrag Pavlovic, predsednik pazarskih socijalista, jos nije spreman da komentarise rezultate izbora. Zbog poplava koje su 19. novembra zahvatile pazarsku opstinu, on je bio na terenu. Medjutim, jedan od clanova pazarskih socijalista koji je zeleo da ostane anoniman, tvrdi da se Pavlovicu " opasno ljulja predsednicko mesto " .

Rezultati izbora u Sandzaku ce ubuduce predstavljati dvostruki test. Na ispitu su ne samo oni koji su sada pobedili nego i vlast iz Beograda koja ce pokazati spremnost ili nespremnost da se prihvate dobitnici. Prema izjavi Rasima Ljajica, predsednika SDA, cije pristalice nisu izasle na izbore, predaja vlasti se moze kretati u dva pravca: " Moguce je da se nista spektakularno nece dogoditi. Druga mogucnost je da zvanicni Beograd uskracujuci finansijska sredstva novoj opstinskoj vlasti i pokusa na taj nacin da je prikaze kao nesposobnu. Dakle, bice uspostavljena prividna demokratija tako sto ce Beograd na sva vaznija mesta u opstini, odnosno u medijima, zdravstvu i policiji, postavljati iskljucivo svoje ljude; na primer, iz JUL-a. "

Izborni rezulati JUL-a u pazarskoj opstini su porazavajuci. Iako su na svih 47 mesta za odbornike imali svoje kandidate, sto nije imala ni Lista za Sandzak dr Sulejman Ugljanin, a u vreme predizborne kampanje su otvorili i sopstveni radio, " JU radio " , JUL nije osvojio nijedno odbornicko mesto. Pazarskom carsijom kruzi prica da su posle prvog kruga izbora pazarski julovci seli u autobus i otisli u Beograd.

Predstavnici JUL-a demantuju ovu informaciju, ali zanimljivo je i da misle da nisu doziveli izborni poraz iako nemaju nijednog odbornika. " Izborni rezulatati za nas nisu politicko iznenadjenje. Mi smo se analiticki bavili politickim problemima i zakljucili da je delovanje mesnog rukovodstva SPS-a dovelo do cepanja muslimanskog birackog tela. Lokalni SPS u svoje redove je primio nacionaliste i zbog toga mnogi Muslimani nisu usli u njega " , prica Zuhra Mundzic, predsednik opstinskog odbora JUL-a u Novom Pazaru. " Dvadeset i sest odsto gradjana se izjasnilo za levu opciju, sto nama daje nadu. Za nas su glasali i Srbi i Muslimani i bitno je da je levica sacuvana; mi nista nemamo da korigujemo vec nastavljamo da radimo gde smo stali. SDA nudi odlaganje sukoba trazeci automiju mirnim putem sto drzava nece dozvoliti, a mi nudimo zajednicki suzivot svih naroda ovde. Nasi proracuni govore da je nesto vise od 50 odsto Muslimana izaslo na izbore i da je nesto vise 26 000 Muslimana glasalo za Ugljanina za saveznu listu, a za lokalnu vise od 24 000. Znaci, oko dve hiljade biraca je glasalo za JUL i SPS sto nam daje nadu. "

Nova pazarska vlast ce pustiti staru da vlada do 3. decembra kada joj istice i zakonski rok. Socijalisti su za 29. novembar najavili otvaranje novog trznog centra koji je bespravno podignut za vreme njihove vladavine. Za to vreme Muslimansko nacionalno vece, u iscekivanju povratka svog lidera, delice opstinske funkcije koje ce Ugljanin verifikovati po povratku u zemlju.

Violeta Marcetic



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.