2395, 23 NOV 1996

(nastavak sa prve strane)

Buducnost nije pocela

Glave gore

(Ne)zvanicno opozicija je pobedila u 45 opstina u kojima po racunu Vojislava Kostunice lidera DSS-a zivi izmedju 50 i 60 odsto stanovnika Srbije: Beogradu, Novom Sadu, Nisu, Kragujevcu, Cacku, Kraljevu, Jagodini, Uzicu, Sapcu, Zrenjaninu, Kikindi, Somboru, Pancevu, Pirotu, Pozegi, Trsteniku, Arilju, Bajinoj Basti, Lucanima, Ljigu, Raci, Sjenici, Smederevskoj Palanci, Sokobanji, Tutinu, Beceju, Vrscu, Zablju, Indjiji, Irigu, Malom Idjosu, Novom Knezevcu, Opovu, Temerinu, Titelu, Sidu, Guci, Srbobranu, Zvecanu, Lapovu...U ogromnoj vecini ovih gradova ubedljivo je prva koalicija " Zajedno " koja je na lokalnim izborima mahom nastupala u sastavu Srpski pokret obnove, Demokratska stranka, Gradjanski savez Srbije.

U svom poslednjem pojavljivanju u javnosti Ivica Dacic portparol SPS-a, rekao je da je leva koalicija prema rezultatima iz 174 opstine ( u Srbiji ih je ukupno 179) pobedila u 134 opstine. U poseban uspeh on je ubrojao pobedu u opstinama u kojima je vladala opozicija a u koje je ubrojao i Batocinu, u cijoj je Skupstini opstine po tvrdnji Ljubise Milosavljevica objavljenoj u " Dnevnom Telegrafu " od 35 mandata opozicija imala samo 13, a sada ima 12 nasuprot sest SPS-ovih, sedam julovskih, dva novodemokratska i cetiri grupe gradjana.

Dacic sigurno sam nije zakljucio da su socijalisti zadovoljni rezultatima izbora. Njegovu izjavu " Negde, naravno, nismo uspeli. Kakav bi to bio visepartijski sistem ukoliko bismo svuda pobedili " treba shvatiti kao " svojim recima " objasnjenu direktivu " glavu gore " koju je izgovorio sam vodja socijalista.

Dobar poznavalac prilika u redovima socijalista kaze da bi njihov " zamrznuti predsednik " mogao da bude i zadovoljan izbornim rezultatima jer ce moci da pokaze pred svetom demokratsku fasadu (opozicija je uzela gradove, ali vlast drze socijalisti) a imace i dovoljno dokaza da je neophodno da zavede malo vise reda i rada u sopstvenoj stranci. Optimisticki raspolozen izvor NIN-a je razmisljao kako se Srbija nalazi na dobroj prekretnici: " Nista vise nije isto. I socijalisti su dobili stravican samar. Sada svi treba da pokazu pamet i toleranciju. "

Isuvise se brzo pokazalo da rezim pamet i toleranciju jos drzi u tajnosti, o zadovoljstvu prvog socijaliste ne mozemo suditi, a svi oni koji su ovih dana uspeli da vide nekog socijalistu, potvrdice da je svaki od njih bio u apsolutnom soku.

April u Beogradu

Dokaz njihovog nezadovoljstva valjda je i smenjivanje Radmile Visic sa mesta glavnog urednika TV " Politike " , valjda zato sto je u nedelju uvece njena televizija profesionalno izvestavala o izbornim rezultatima i neprofesionalno pustila pesmu " April u Beogradu " , kao i najava ( " Nasa borba " ) odlaska direktora drzavne televizije Dragoljuba Milanovica.

Nece biti da je radovanje razlog za potez beogradskih socijalista koji su, kako navodi " Blic " , na svoju konferenciju za novinare na kojoj je trebalo da objasne kako su to pobedili kada su izgubili (to je ono Marksu tako drago dijalekticko jedinstvo suprotnosti) propustili samo novinare iz " hiper podobnih " redakcija: BK telekom, Studio B, RTS, " Borba " , " Politika " , Tanjug.

Ipak, najbolji dokaz socijalistickog nezadovoljstva je brutalno ponistavanje izbornih razultata (njihovi koalicioni partneri JUL i Nova demokratija su prihvatili rezultate glasanja i ostavili " fizikalce " iz SPS-a da prljaju ruke). Na svim izborima zajedno od 1990. godine, a bilo ih je onoliko, nije ponisteno toliko narodne volje kao ovoga puta i to samo u jednom jedinom krugu. Ponistavajuci izbore socijalisti su javno priznali da su oni glavni krivac izbornih kradja jer su na celu birackih odbora bas njihovi provereni ljudi. Mi smo radili nesavesno, a platicete vi koji niste glasali za nas.To sto su izbori ponisteni u retkim slucajevima tamo i gde su socijalisti prosli, kao u slucaju Branislava Ivkovica, sefa beogradskih socijalista vise je " poruka njima samima " i hrana za propagandu drzavnim medijima. " Od starog Rima vazi pravilo da niko ne moze da se opravdava sopstvenom nesavesnoscu " ponavlja za NIN jedno od pravnickih " vjeruju " Dragor Hiber, previdjajuci da ovdasnji socijalisti jos nisu zakoracili u " rimsko doba " . Nasilje je njihov zakon.

Vanredno stanje

Zato je u sredu u podne, kada su predstavnici opozicije dokazivali ambasadorima zapadnih demokratija izborne kradje i prekradje socijalista i pitali se da li ce neko iz Amerike pozvati telefonom Milosevica i reci mu da postuje volju naroda (opozicija ima kopije zapisnika sa birackih mesta), rezim Slobodana Milosevica je javno pred zgradom opstine Novi Beograd punio autobuse policajcima-specijalcima koji su nosili " duge cevi " i stitove i javno govorili da idu u Nis. Da li ce pucati, kao sto su pucali u Beogradu 9.marta 1991. godine?

" U stavu osam 83. clana Ustava Srbije predsednik republike moze na predlog vlade da na delu teritorije Srbije uvede vanredno stanje cak i zbog ugrozenih prava i sloboda gradjana ili rada drzavnih organa, sto su floskule pod koje se bilo sta moze podvesti. Ipak, ne verujem da bi bilo ko normalan sebi dozvolio da uvodi sada u Srbiji ili na delu njene teritorije vanredno stanje. Stvarno ne mogu da verujem u to, mislim da ce se oni opredeliti za prostacku varijantu jedenja zapisnika sa izbora " , kaze za NIN pravnik Ivana Simovic, clan Gradjanskog saveza.

Da li cemo doziveti i vanredno stanje? Do odgovora na to pitanje moze se doci posredno, pokusajem da se sazna ko je naredio masovno ponistavanje izbora. Da li je to Mile Ilic vlastan da sam donese odluku o senlucenju u Nisu, ili je, kako pise " Blic " , Nikola Sainovic sam od sebe resio da udje u izbornu komisiju u Cacku?

Kaznjeno rukovodstvo

Ipak, da pokusamo da odgonetnemo zasto su socijalisti izgubili u drugom krugu izbora na kojima su svi pobedili, ali su to saopstavali placna lica, kako primecuje vec pominjani sociolog Stojiljkovic.

Psiholog, socijaldemokrata kome je politika usla pod kozu Zarko Korac, kaze za NIN da je ocekivao pobedu opozicije u velikim gradovima, stavise najavio je pre mesec i po. " Na saveznim izborima gradovi su neprirodno razbijeni, njihova jezgra utopljena su u moru prigradskih naselja. A gradovi su, narocito veliki, koji imaju i svoju nezvanicnu mrezu informisanja, bogatiji mladim i obrazovanim ljudima koji su - pokazuju sva istrazivanja -naklonjeniji opoziciji nego vlastima. Uz to, socijalni mlin poceo je da radi u gradovima, ciji su mnogi stanovnici prezasiceni obecanjima i gladni hleba. Konacno, mogao je ovdasnji birac, iznerviran neukusnom euforijom levice posle trecenovembarskih izbora da pomisli da ce biti macku mnogo govedja glava ako im pokloni glas i na izborima za lokalnu vlast " , tumaci Korac.

Izvor NIN-a blizak socijalistima ovako razmislja o " velikom samaru koji su dobili porazom u velikim gradovima, mada nisu izgubili stvarnu vlast " : " Ne samo da nisu ukinuli blok-tarifu i na vreme isplatili penziju nego su kontraproduktivno svaki dan na televiziji otvarali vec otvorene fabrike i bolnice ili pustali u saobracaj stare puteve ... Pokazali su i neslogu ne samo u okviru koalicije izmedju SPS-a i JUL-a (narocito u Nisu, Kragujevcu i Beogradu) nego i u sopstvenim redovima pa se tako u Beogradu videlo da su kaznjavali svoje rukovodstvo ne izlazeci u drugi krug izbora. Ima mnogo jedinica u kojima su socijalisti dobijali manje glasova nego sto u njima imaju clanova. "

Sociolog Zoran Stojiljkovic nalazi i da ovdasnji birac pokazuje racionalnost slicnu glasacima u zapadnim demokratijama. " Bez obzira sto se prosecni birac opisuje kao ostrasceni autoritarac on od 1993. godine glasa vrlo racionalno izbegavajuci ekstrema. "

Dakle, kao sto su Amerikanci glasali za Klintona, ali mu nisu dali i Kongres, tako su i Srbi na saveznom nivou glasali za Milosevica, a na lokalnom, u velikim gradovima za Draskovica, Djindjica i Pesicevu.

Socijalisti su to pokusali da sprece na hiljade nacina, izmedju ostalog ne saljuci uobicajene izborne pozive (Nasi ce biraci i sami doci, a opozicioni nece) i preteci im da ih cekaju glad i pomor ( finija varijanta je poruka sa plakata SPS-a " Bolje vrabac u ruci nego golub na grani " ) ukoliko opozicija pobedi. Stanovnici velikih gradova resili su po prvi put da " rizikuju " , sto je u nedelju uvece u opozicionim izbornim stabovima shvaceno i kao " trenutak istorije " a ponesenom Vuku Draskovicu izmamilo i obecanje da ce se u njihovim opstinskim-gradskim vlastima naci i sposobni socijalisti.

Ipak, socijalisti su rekli da im je to malo. Zato nam se u nedelju ponovo " dogadjala istorija " , ali buducnost nam jos nije pocela. Njen prvi dan bice onaj u kome ce ovdasnji rezim priznati da njegovi podanici imaju pravo da na izborima slobodno izrazavaju svoju volju.

Apel Milosevicu

" Mi, narodni poslanici koalicije " Zajedno " (SPO, DS i GSS) koji strajkujemo u prostorijima Skupstine Srbije zbog kriminalnog i mafijaskog ponistavanja, falsifikovanja i prekrajanja izborne volje gradjana svuda tamo gde je lokalnu i gradsku vlast osvojila koalicija " Zajedno " zahtevamo od vas da, odmah, nalozite i obezbedite postovanje izborne volje gradjana, kao i Ustava i zakona Srbije " , stoji u apelu lidera koalicije " Zajedno " predsedniku Srbije Slobodanu Milosevicu.

Republicki poslanici koalicije " Zajedno " (oko 60), predvodjeni liderima stranaka SPO, DS i GSS Vukom Draskovicem, Zoranom Djindjicem i Vesnom Pesic usli su 20. novembra u zgradu Skupstine Srbije i stupili u strajk gladju.

U apelu predsedniku Srbije zahteva se da predsednik Milosevic nalozi predsedniku Skupstine Srbije Draganu Tomicu da imenuje Republicku izbornu komisiju od sest clanova, s tim sto bi polovinu komisije odredila koalicija " Zajedno " . Od predsednika Milosevica se jos zahteva: da nalozi ovoj komisiji da proglasi izborne rezultate na osnovu originalnih zapisnika sa birackih mesta, da protiv svih pojedinaca koji su falsifikovali zapisnike sa birackih mesta republicki tuzilac odmah pokrene krivicni postupak, da se pokrenu krivicni postupci protiv svih lica koja su ucestvovala u malverzacijama tokom izbora, da se izbori poniste i ponove jedino na onim mestima gde su odmah po prebrojavanju glasova utvrdjeni propusti i zapisnicki konstatovani... U apelu se zakljucuje da od predsednika Milosevica zavisi hoce li " odbraniti Ustav i zakone Srbije kao i postovanje izborne volje gradjana " ili ce se " solidarisati sa ovim aktima najtezeg kriminala i bescasca " ...

Lideri i poslanici koalicije " Zajedo " pozvali su gradjane Beograda i Srbije da izadju na ulice i da demonstracijama i protestnim skupovima brane i odbrane izbornu pobedu.

Pre ulaska u Skupstinu Srbije, Draskovic, Djindjic i Pesic su se sastali sa diplomatskim predstavnicima zemalja Evropske unije i SAD i posetili republickog ministra pravde i zahtevali da hitno naredi hapsenje kriminalaca koji prekrajaju i ponistavaju izbornu volju gradjana.

Ispred Skupstine Srbije se okupilo nekoliko hiljada ljudi koji su spremni na protest i podrsku liderima koalicije " Zajedno " . Medju okupljenim gradjanima je vidjen i bivsi guverner Narodne banke Jugoslavije Dragoslav Avramovic, koga su okupljeni gradjani burno pozdravili povicima " Avrame, Avrame " .

U obliznjem Studiju B sve se plavilo od specijalaca sa slemovima. Nije poznato koga su oni cuvali.

# Dragan Bujosevic



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.