2456, 22 JAN 1998

(nastavak sa prve strane)

Milo Djukanovic:

MOGU I SA MILOSEVICEM

Na pitanje novinara NIN-a: da li ocekujete i na koji nacin bi, recimo, mogao da bude uspostavljen kontakt izmedju vas i Slobodana Milosevica, Djukanovic kaze:

- Mislim da nema razloga da taj kontakt ne bude uspostavljen. Ja sam predsjednik Crne Gore, gospodin Milosevic je predsjednik Jugoslavije i smatram da je on odgovoran za uspostavljanje kontakta sa svim legalno izabranim i legitimnim predstavnicima i jedne i druge federalne jedinice. Zbog toga smatram da je odgovornost na gospodinu Milosevicu da veoma uskoro uspostavi komunikacije sa mnom kao predsjednikom Crne Gore u interesu izgradnje neke zajednicke jugoslovenske politike.

Kad ste se poslednji put sreli sa gospodinom Milosevicem?

- Bilo je to prilicno davno. Gospodin Milosevic i ja nijesmo u posljednje vrijeme imali nekih politickih kontakata.

U svojstvu predsednika Crne Gore bicete prisutni na sednicama Vrhovnog saveta odbrane. Kakav tretman ocekujete?

- Ocekujem potpuno ravnopravan tretman kao jedan od clanova Vrhovnog vojnog savjeta. Ne mislim da tu moze biti bilo kakve diskriminacije prema bilo kom clanu Vrhovnog vojnog savjeta. Naprotiv, smatram da imamo pojacanu odgovornost za rad upravo u tom organu, jer smatram da bi Vrhovni vojni savjet zaista morao sa mnogo vise paznje i sa mnogo vise efikasnosti da rjesava veoma nagomilane probleme u Vojsci Jugoslavije. Ja zaista smatram da je stanje u kojem se danas nalazi Vojska Jugoslavije sasvim nezadovoljavajuce. Smatram da je profesionalizam koji danas postoji unutar te strukture znacajno nadisao onu paznju koju savezna drzava posvjecuje Vojsci Jugoslavije. Zato mislim da se to veoma brzo mora dovesti u sklad, a u interesu jacanja i stabilnosti Vojske Jugoslavije kao bitnog faktora za odbranu i bezbjednost nase zemlje.

Opsirnije u novom broju NIN-a.

Milorad Dodik, predsednik Vlade RS u intervjuu za NIN

BICEMO ODGOVORNA VLAST

Kakva je bila uloga predsjednika Milosevica i poslednjim dogadjanjima oko mandatara za sastav Vlade? Da li ste prethodno razgovarali sa predsjednikom Milosevicem i da li je predsjednik Plavsic imala njegovu saglasnost kada Vas je predlozila?

- Predsjednik Milosevic je dao podrsku za predlog mene kao mandatara. On je imao veoma konstruktivnu ulogu u procesu konstituisanja nove vlade. I ne samo u procesu konstituisanja vlade. Vecih problema bezbjednosne prirode poslije izbora nije bilo zahvaljujuci konstruktivnosti predsjednika Milosevica. Nisam sa njim razgovarao prije izbora, ali cu veoma brzo razgovarati.

U vasoj Vladi nema predstavnika SDS i radikala. Da li je kao takva rjesenje za politicku krizu u Republici Srpskoj?

- Oni su nerazumno ignorisali izbor Vlade i sami sebe iskljucili. Izbor vlade je prvi veliki korak u rjesavanju te politicke krize. Kao sto je poznato, ona je i nastala zbog problema u funkcionisanju izvrsne vlasti i nespremnosti da se rjesavaju problemi na koje je ukazivala predsjednik Republike. Kriza ce biti okoncana uspostavljanjem jedinstvene vlasti na cijelom prostoru Republike. Time ce se stvoriti uslovi da se okrenemo rjesavanje zivotnih pitanja kroz obnovu i ekonomske reforme.

Da li ocekujete probleme oko preuzimanja vlasti?

- Preuzimanje vlasti uvije kje na Balkanu bilo pitanje zivota i smrti, biti ili ne biti. Za sada stvari idu svojim tokom i primopredaja ce uskoro biti zavrsena. Razgovarao sam sasvim korektno sa svim ljudima od kojih to zavisi i ne ocekujem probleme.

Opsirnije u NIN-u

Mladen Ivanic, nesudjeni premijer RS

SPORAN KONCEPT POMIRENJA

U intervjuu za NIN Ivanic objasnjava zasto je vratio mandat za sastavljanje Vlade Republike Srpske i, izmedju ostalog, kaze:

"Moj ustupak je bio da sam od 11 planiranih profesionalaca ekspertski dio vlade sveo na cetiri ministarstva: pravosudje, unutrasnje poslove, informisanje i finansije. U ovim ministarstvima su problemi najveci i kada bi bilo koje preslo u stranacke ruke, moglo bi da se postavi pitanje ko je pobijedio. Zamisljeni koncept vlade bio je da se izmedju strana unutar RS napravi neka vrsta mini Dejtona - da nema porazenih ni pobjednika. Upravo izdvajanje ta cetiri ministarstva iz neposredne kontrole stranaka, SDS nije mogao da prihvati. Nisam htio da pravim ustupke ispod ovog minimuma i zato sam vratio mandat."

Dr Radovan Radinovic o mogucem ukljucenju SR Jugoslavije u NATO

SKUPLJA DARA NEGO MERA

"U konceptu kakav se planira, NATO nije u interesu SR Jugoslavije. REformisan NATO, uredjen kao istinski stub sveevropskog sistema bezbednosti svakako jeste. Ne bi bilo nikakvog razloga da SR Jugoslavija ne ucestvuje u takvom sistemu."

Ekskluzivno: Miki Manojlovic

I NE KAO STRANAC

Jedan od najvecih jugoslovenskih glumaca govori o zivotu u Parizu i medjunarodnoj karijeri, razlozima napustanja Beograda, angazovanju u Studentskom protestu i raspustenom egu u Srba koji unistava sam sebe, mogucnostima povratka na ovdasnju pozorisnu scenu

U opsirnom intervjuu za NIN, Miki Manojlovic objasnjava zasto je odbio da igra u filmu "Mirotvorac", a na primedbu novinara da je uloga Srbina u ovom filmu prilicno izbalansirana i da ima dosta ubedljivu ljudsku dimenziju, Manojlovic kaze:

"Ma, ne interesuje mene to, nikada me nije interesovala samo moja uloga, bilo da je rec o pozoristu ili o filmu. To je jedno od kljucnih mesta za razumevanje pitanja s kime razgovarate. Zaista ne mislim da je gluma zakucavanje lopte u kos. Taj ko tako misli, taj jeste validan, on vredi, ali je on nepotpun, nije u tome tajna glume, ukoliko se do te tajne uopste moze dopreti. Ta tajna je po meni u stalnom davanju i uzimanju, u dobokoj razmeni svega. Prema tome, moze taj Srbin u "Mirotvorcu" da bude dobrica kolika god hocete, mene taj film politicki i ljudski tera na povracanje. Video sam da tu nemam sta da trazim i nema tih para za koje bih radio takve filmove. Da sam prihvatio "Mirotvorca", danas se ne bih vadio iz visokobuyetnih filmova. Od te gomilice para bi i moja cerka i daj boze njena deca bili obezbedjeni. Znaci, odbacio sam da igram domaceg coveka u jednom krajnje stranom filmu, cime i dalje vrtimo pricu o strancima i ne strancima, a igrao Taipa u "Yipsi Meyiku", pa Tasija u "Artemiziji", konacno pristao da prodjem kroz jednu prilicno surovu masinu za mlevenje mesa igrajuci u filmovima "Kineski portret" i "Mesar".

Glavni i odgovorni urednik NIN-a Milivoje Glisic povodom komentara o NIN-ovoj nagradi kritike za roman godine

FAMA O UDBI

Najpre je Svetislav Basara, autor romana iz najuzeg izbora, izjavio da ziri NIN-ove nagrade postavlja Udba u tesnoj sprezi sa partizanima (sada je to, valjda, SUBNOR) i sa Dobricom Cosicem! Potom su se javili neki clanovi prethodnog zirija (kojima je ili istekao mandat ili su iz zirija sami istupili) i ocenili su da Danojlicevo delo nije roman, a ako i jeste, onda je to trecerazredni roman! Prikljucili su se, najzad, i kompetentni (?) novinari. Wima je odluka zirija sumnjiva zbog promene orijentacije NIN-a (u kom smeru!?), zbog toga sto nagradu nije dobio mladji covek (?), zbog toga sto je ziri cenio ideolosko-politicku opredeljenost (kakvu i ciju?), zbog toga sto Danojlica ranije niko nije spominjao (!)...

Komentari zasluzuju nekoliko napomena. Prvo, po statutu nagrade, ziri imenuje glavni urednik NIN-a. Kako je tesko koordinisati rad Udbe, SUBNOR-a i Dobrice Cosica, glavni urednik se kod imenovanja zirija opredelio za kriterijum kompetencije i ugleda. Glavni urednik nije Udbi od koristi (uzak krug poznanika, entuzijazam drugih), za SUBNOR je ipak mlad, a Dobricu Cosica nije cuo ni video, evo, vec godinu dana.

Drugo, orijentacija NIN-a promenila se utoliko sto (vise) ne pati ni od mladosti ni od starosti, ni od postmodernizma ni od realizma...

Na primedbu da je Danojlicev roman zapravo hronika, moze se (zasad povrsno) uzvratiti pitanjem: a sta je Andriceva "Travnicka hronika", sta "Dnevnik o Carnojevicu" Crnjanskog - nisu li i to hronike?

Najostriji kriticar odluke ovogodisnjeg zirija bio je clan proslogodisnjeg (istupio svojom voljom), pesnik, prozaista, kriticar, esejista i nesvrseni student, recju polihistor. Kaze: "Od Danojlicevog romana bilo je petnaest boljih"!?

Problem je, izgleda, sto glavni urednik nije psihijatar i u nekim slucajevima, iako je stvar hitna, ne moze da intervenise...

NIN JE VASA TRADICIJA!



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.