2460, 19 FEB 1998

NIN U NOVOM BROJU:

Nedeljnik

OPERACIJA DODIK

Da coveku udare suze na oci kad vidi Klausa Kinkela (poznatog po uzrecici "Srpski narod treba baciti na kolena!") kako srdacno, usred Banjaluke, tapse po ramenu jednog Srbina. Mile Dodik nije klecao. (Ili se to nama tako cini?)

Ne treba se zanositi da je obavestajac najviseg ranga pao na sarm malog privrednika iz Laktasa. Ne, to su se u Bosni karte slozile tako da je doslo i to vreme da sef nemacke diplomatije (a to je za Srbe sve ovo vreme najvisa i najtvrdja kula) objavi da je Nemacka spremna da "pomogne srpskom narodu koji ima svoje mesto u Evropi". Hvala bogu!

Vec sutradan Mile Dodik ide dalje: Vasington, Medlin Olbrajt, Robert Gelbard, zvanicnici Svetske banke. (Da se u svetske poslove nije uplela Monika Levinski, mozda bi stigao i do Bele kuce.) Samo da Srbima ne pozli od uloge "dobrih momaka"! Jer, tesko je naci ijednu vladu koja je za samo 20 dana zadobila takvo poverenje i bila kao na traci primana od najvisih svetski politickih operativaca.

Istine radi, ima tu dosta i od tog halo-efekta (i stvarnosti) koji je cuveni americki novinar Dejvid Bajnder sazeo u opasku da je ovo prva vlada koju su izabrali Amerikanci a koja ne govori engleski. Ali i utisak je da je ovo prvi put da se Srbima ne daje stap preko glave, a da se ona dodatna vaspitna mera sprovodi tako da se njihovim susedima ili protivnicima daje sargarepa. Kad je Zapad dosad podrzavao neku "progresivnu opciju" medju Srbima, cinio je to zato da bi naudio Slobodanu Milosevicu. Taj "negativni nastup" je uvek bivao ocigledan, a tako su to bez mnogo okolisenja diplomati i politicari i obrazlagali.

Slobodan Reljic

 

OPSIRNIJE U NIN-U!

 

SUDBINA UREDBE

VLADA SE POKAJALA?

Usred bure koju su izazvali, srpski ministri cute kao zaliveni - niti demantuju, niti potvrdjuju da ce Uredba biti znatno "revidirana"

Ministri u vladi Srbije tako su zustro i odlucno stali u odbranu Uredbe o finansijskoj disciplini, napadnutoj sa svih strana, da su se - posakrivali u misje rupe. Tokom celog jucerasnjeg dana ocekivala se zvanicna potvrda ili demanti informacija da ce pojedine odredbe iz ove uredbe biti revidirane ili izbrisane, ali uzalud. Svi su cutali kao zaliveni. Informacije do kojih smo nezvanicno dosli govore da je pre najavljene sednice vlade zasedao Centralni koordinacioni tim na celu sa ministrom-koordinatorom Draganom Tomicem i da je doneta odluka da se odustane od namere da se promet nekretnina i motornih vozila obavlja iskljucivo u dinarima i preko racuna u bankama, cime je najsporniji clan 11 prakticno stavljen van snage. Takodje, trebalo bi da se izmene i odredbe o uslovima za izdavanje putnih isprava. Posle ovoga, treba da i vlada Srbije verifikuje te odluke, ali je za sada nalozeno da se ni sa kakvim informacijama u javnost ne izlazi. Verovatno dok se ne smisli kako ce se ovaj nagli obrt sad obrazloziti, a da vlada, je li, ne izgubi na ugledu.

 

OPSIRNO O SVEMU OVOME U NIN-U!

AZEM VLASI

TRODELNA CELINA

Dobro je sto Milosevic vec duze vreme ne radi ono sto zeli, vec ono sto mora. Medjunarodna zajednica ce ga primorati i u vezi s resavanjem kosovske krize

U opsirnom intervjuu za NIN, Azem Vlasi, izmedju ostalog, kaze:

- Mislim da je Milosevic svestan da mu kosovsko pitanje stoji kao mlinski kamen oko vrata i pred unutrasnjom i pred medjunarodnom javnoscu, i koliko opasnosti ova kosovska kriza nosi za Srbiju i opstanak SRJ, pa i za samu njegovu licnu vlast. Zato ne ocekujem da ce dalje ici na zaostravanje. Za njega je takodje tesko kako da pocne da demontira tu bombu na kojoj sedi, koju je sebi podmetnuo. Ipak, jos on ima i sanse i mogucnosti da nesto ucini u smislu otvaranja procesa resavanja kosovskog pitanja i albansko-srpskih odnosa. Ako ne bude sam to ucinio, taj ce se proces inace otvoriti uz pomoc pa i pritisak medjunarodnih faktora i unutrasnjih demokratskih snaga srpskog i albanskog naroda, pa ce opet ostati neizbezan utisak da on samo pod pritiskom pravi iskorake, a da ne zna ili ne zeli da sam vuce poteze koji su nuzni.

 

SVETOZAR STOJANOVIC: KAKO DO DEMOKRATSKOG PREOBRAZAJA?

MILOSEVIC NA NIZBRDICI

Rezultati lokalnih izbora 1996. u Srbiji, tromesecni gradjanski protest te zime protiv rezimske kradje na njima, uspostavljanje opozicione vlasti u najvecim gradovima, eliminisanje dominacije rezima na Beogradskom univerzitetu, omasovljenje antirezimske stampe, neuspelo Milosevicevo nastojanje da promenom Ustava SRJ prigrabi svu vlast na saveznom nivou, sve brzi socijalno-ekonomski sunovrat, a najvise gubitak kontrole nad Crnom Gorom - sve to pokazuje da je njegova vladavina na ostroj nizbrdici.

Tokom desetogodisnje vladavine Milosevic nije pretrpeo tezi udarac od onog koji mu je zadala Djukanovic-Maroviceva grupacija u Crnoj Gori. Brzo se pretvaramo u jednu zemlju sa tri razlicita sistema (srbijanski, kosovsko-metohijski i crnogorski). Sva je prilika da ce se produbljivati paraliza i kriza savezne vlade i skupstine. Pitanje je, naravno, koliko moze da traje takvo stanje i da li jedna tako "uredjena" zemlja uopste ima buducnost.

Prosveceni deo javnosti prilicno je obavesten o opasnostima koje Milosevicu prete od crnogorske vlasti i istog uzora. Evo dve nedovoljno primecene opasnosti. Kako da Milosevic ocuva monopol na politicku informaciju i interpretaciju putem RTS-a ako Crna Gora ucini program RTCG vidljivim na celoj teritoriji SRJ i obezbedi podjednak uticaj na saveznu drzavnu televiziju u pripremi? Pored toga, politickom i finansijskom podrskom promenjenoj vlasti u Crnoj Gori (i Republici Srpskoj) demokratsko-kapitalisticki Zapad hoce da pokaze da bi uklanjanje Milosevicevog rezima i u Srbiji odmah dovelo do olaksanja za narod i obesnazi njegovu izjavu, datu jos 1992, da bi se on inace povukao kad bi to dovelo do ukidanja spoljne blokade.

Kako stvarna moc Miloseviceva biva sve manja i neuspesnija, tako se on sve vise trudi da taj gubitak nadoknadi simbolicko-paradnim gestovima. Dovoljno je prosetati pored dedinjskih zdanja u kojima je stolovao Josip Broz, a sada obitava Milosevic, pa se gorko nasmejati tom simulakrumu.

 

OPSIRAN TEKST O OVOME MOZETE PROCITATI U NIN-U!

 

PREDRAG RADOSAVLJEVIC, FUDBALER SAD

SRBIN U KANZASU

Kako je jedan fudbalski pogodak Beogradjaninu obezbedio mesto u istoriji bogate Amerike! Nekadasnji fudbaler "Crvene zvezde" talenat i vestinu dokazao tamo gde treba

Predrag Radosavljevic (35) jedan je od retkih, ali ne i bogatih, koji je uspeo da fudbalski talenat pretoci u sopstveni opstanak i Amerikancima "proda" vestinu. Ovde nije rec o americkom fudbalu (ragbiju) vec o onom klasicnom fudbalu koji se u SAD naziva soker (soccer).

Tako kalifornijski ugledni "Los Angeles Times" donosi zanimljivu pricu, a povodom fudbalske utakmice na "Gold kupu" odigrane u Pasadeni - stadion "Rous Boul", izmedju reprezentacija SAD i Brazila u kojoj je domaci tim, golom Predraga Radosavljevica, pobedio aktuelnog svetskog sampiona. U nekoliko recenica prica izgleda ovako: "Ovo je istorijski trenutak za SAD... U istoriju americkog sokera usao je jedan Srbin - Predrag Radosavljevic. Bio je to prvi pogodak (bingo!) koji su Amerikanci postigli protiv Brazila i pobedili..."

"Nisam jos bio punoletan kada sam postao prvotimac 'Cukarickog'. U to vreme na Banovo brdo stigli su talentovani igraci iz 'Crvene zvezde', Milko Djurovski, Stevanovic, Krkic, Pekovic, na pozajmicu. Onda smo, mislim da je to bilo 1982, svi presli na Topcidersko brdo, na 'Marakanu', kaze za NIN Predrag Radosavljevic.

 

OPSIRNIJE U NIN-U!

 

NIN JE VASA TRADICIJA!

 

ISKORISTITE MOGUCNOST I PREPLATITE SE ZA NIN!

GODISNjA PRETPLATA ZA INOSTRANSTVO

dostava obicnom postom 270,00 DEM

dostava avionskom postom 420,00 DEM

ili protivvrednost ostalih valuta

Pretplata se vrsi preko DEUTSCHE BANK AG Frankfurt/M (BLZ 500 700 10)

na racun EKSIM BANKE,

Beograd, br.935 92 58 u korist NIN, CetiNjska 1,

11000 Beograd, Jugoslavija

 

NIN SE CITA I CUVA!



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.