2487, AVGUST 27 1998

TERORIZAM

SMRTNO SMIRENJE ZIVACA

Oruzje za masovnu destrukciju, pogotovo hemijsko i biolosko, dostupno je, zbog niske cene, mnogima - kazu SAD i zapocinju protivmere na jednom od najsiromasnijih mesta na svetu

Napad americkih raketa na fabriku lekova u Kartumu, glavnom gradu sirotinjskog Sudana, izazvao je prosle nedelje razlicite reakcije. Sjedinjene Drzave tvrde da je to bio jedini nacin sprecavanja upotrebe oruzja za masovnu destrukciju, nervnog gasa VX. Komponente gasa su se, navodno, proizvodile u srusenoj fabrici za potrebe teroristicke grupe Osama bin Ladena. Iako neki nezavisni izvori, pre svega Britanac Tom Karnafin, tehnicki direktor inkriminisane fabrike od 1992. do 1996. tvrde da fabrika nije bila osposobljena za takvu proizvodnju, nema sumnje da je svet suocen s velikim pretnjama od hemijskog, bioloskog i nuklearnog terorizma cije posledice mogu biti katastrofalnih razmera.

Najtezi teroristicki akt u poslednje vreme u kojem je upotrebljeno hemijsko oruzje dogodio se 1995. godine u podzemnoj zeleznici u Tokiju. Sekta Aum Sinrikio je ispustila nervni gas sarin medju putnike. Dvanaest osoba je poginulo a vise od 5 500 je tesko ranjeno. Mnogi od njih trajno pate od nervnih ostecenja. Jacina upotrebljenog sarina bila je samo 30 odsto od vojne verzije ovoga gasa.

Nervni gasovi

Od svih smrtonosnih hemijskih sredstava, nervni gasovi su imali dominantnu ulogu posle Drugog svetskog rata. Ime su dobili po osobini da ometaju prenosenje impulsa kroz nervni sistem. Svi nervni gasovi pripadaju grupi organo-fosforskih jedinjenja, a prvi je proizveden takozvani tabrun 1936. godine u nemackoj fabrici "IG Farben" kao nusproizvod rada na razvoju pesticida. Otkrio ga je hemicar dr Gerhard Srader koji je kasnije, u toku rata, razvio jos oko 2 000 nervnih agenasa, a najpoznatiji, osim tabruna, jesu sarin i soman.

Druga generacija nervnih jedinjenja razvijena je sredinom pedesetih godina u Americi. Nove supstance su bile deset puta otrovnije od tabuna, sarina i somana i mnogo otpornije - dugo su se zadrzavale na materijalu, opremi i tlu, bez razgradjivanja. Za vojne potrebe izabrana je supstanca koja je dobila naziv VX. Proizvodnja hemijskog oruzja nazvanog VX zapocela je 1961. godine, a hemijska struktura je objavljena 1972.

Vecina hemijskih oruzja moze se opisati kao jednokomponentna oruzja, tj. jedinjenja spremna za upotrebu cim se oslobode iz kontejnera. Zbog bezbednosti proizvodnje i skladistenja, razvijena je takozvana dvokomponentna tehnologija nervnih supstanci. To znaci da je poslednja faza sinteze nervnog jedinjenja iz fabrike premestena u bojevu glavu.

Do upotrebe, hemijsko oruzje se sastoji od dve neotrovne supstance. Tek njihovim mesanjem u trenutku upotrebe dobija se otrovno jedinjenje. To objasnjava zasto su SAD mogle da sruse hemijsku fabriku bez bojazni da ce u sirotinjskim predgradjima Kartuma izazvati ekolosku katastrofu i smrt mnogih ljudi od dejstva oslobodjenog nervnog gasa. Ili se zaista radilo samo o fabrici lekova u kojoj se proizvodilo 50 procenata sudanskih potreba?

Glavna karakteristika nervnih jedinjenja jeste da su izuzetno otrovna i da imaju brz efekat. Bez obzira da li se nalaze u tecnom, gasovitom ili kapljicastom obliku, u telo prodiru udisanjem ili kroz kozu. Ako je koncentracija visoka, a jedinjenje uneto kroz disajne puteve, smrt moze da nastupi za nekoliko minuta. Prodiranje kroz kozu je sporije - prvi simptomi se javljaju posle 30 minuta.

Nesumnjiva pretnja

Jos opasniji od hemijskog je bioloski terorizam, mada su, u stvari, sustinski povezani. Zamislite oruzje koje ne moze da otkrije nijedna spijunska tehnologija, eksplodira a da ikome ne privuce paznju. Prve zrtve padaju danima pre nego sto iko uvidi da se nesto dogadja. Ime takvog oruzja je bakterija, virus, ili, jednostavnije - klica. Za razvoj bioloskog oruzja nisu potrebne godine, veliki novac i hiljade inzenjera. Dovoljno je nekoliko biologa, stotinak hiljada dolara, a istrazivanje traje svega nekoliko nedelja na opremi koja je dostupna gotovo svuda. Pomenuta japanska sekta sagradila je laboratoriju za proizvodnju bioloskog naoruzanja i u njoj pokusala da stvori virus "ebola". Samo sreca se isprecila izmedju dva pokusaja bioloskog napada ove sekte u Tokiju i katastrofe.

Strah od bioloskog napada nedavno je u Izraelu postao realistican scenario jer su tamosnje obavestajne agencije izvestavale pocetkom godine da Irak krije neke modifikovane balisticke rakete "skad" sa nekoliko desetina bojevih glava koje su punjene smrtonosnim bakterijama antraksa. Drugi izvestaji su govorili o potencijalnoj upotrebi aviona "miraz F-1" francuske proizvodnje, koje su Iracani prepravili u bespilotne letelice i napunili bioloskim oruzjem.

Biolosko oruzje predstavlja nesumnjivu pretnju, ali svetska iskustva o tome sasvim su skromna. Zemlje kao sto su SAD, Rusija ili Irak eksperimentisale su rasprsivanjem bioloskog oruzja na zivotinje. Ipak, ni jedan od takvih eksperimenata, koliko je poznato, nije ukljucio upotrebu balistickih raketa srednjeg dometa. Za to postoji fizicki razlog: raketa dostize brzinu vecu od dvostruke brzine zvuka (2 Maha), pa balisticki projektil u silaznom delu putanje trpi temperature i vise od 600 stepeni Celzijusa. Koliko god bojeva glava bila nacinjena od materijala otpornih na visoke temperature, pitanje je da li mikroorganizmi, od kojih je nacinjeno biolosko oruzje, mogu da prezive toliki toplotni udar.

Sjedinjene Americke Drzave veruju da oko 25 zemalja poseduje hemijsko, biolosko ili nuklearno oruzje za masovnu destrukciju i sposobnost da ih upotrebi. Sest zemalja se nalazi na Bliskom istoku i sve su muslimanske, pa americke obavestajne sluzbe odavno veruju da je hemijski ili bioloski napad jedna od najvecih pretnji sa kojima se suocavaju njihovi vojnici u regionu Zaliva. Zato je Pentagon nedavno iz baze Fort Mekklilan (McCleillan) u Alabami poslao u Saudijsku Arabiju 310. hemijsku cetu, prvu specijalizovanu jedinicu za otkrivanje pretnji nuklearnim, bioloskim i hemijskim oruzjem. Takodje, krajem ovog meseca zavrsava se postavljanje prve od dve mreze senzora za biolosko otkrivanje u americkoj vazduhoplovnoj bazi u Juznoj Koreji. Jos dve takve mreze su predvidjene za postavljanje u bazama na Bliskom Istoku. U aprilu je iz fabrike "Dzeneral dajnamiks" (General Ddznamics) izaslo prvo vozilo za nuklearno, biolosko i hemijsko izvidjanje, M93A1 "foks", od 47 koliko je kopnena vojska narucila.

U narednih sest godina SAD ce potrositi pet milijardi dolara za nabavku opreme i obuku u borbi protiv pretnji oruzjem za masovnu destrukciju. Sto dvadeset najvecih americkih gradova je ukljuceno u program priprema za zastitu u slucaju hemijskog, bioloskog ili nuklearnog napada. Program je zapoceo ove godine a zavrsice se 2001.

Antihemijsko-biolosko-nuklearna masinerija je, dakle, ove godine zahuktala sklopove. Trebalo je svetskoj i domacoj javnosti pokazati da pretnja zaista postoji, pa je bombardovana fabrika lekova, koja mozda proizvodi komponente za nervni gas VX, u Sudanu, zemlji sa nacionalnim dohotkom od 189 dolara po stanovniku. Odluka o tome doneta je u Ovalnom kabinetu.

Artur Demek



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.