2509, JANUAR 28 1999

REPUBLIKA SRPSKA

COMMEDIA E FINITA Uz dugotrajne pauze u izlaganju, listanje papira, dobacivanja "ajde", "imas li jos" i slicno, mandatar Brano Miljus je dogurao do 14 imena, od kojih je neka izgovorio bez ikakvih biografskih podataka. Skupstina mu, naposletku, nije poverovala

Komedija je okoncana, tragedija je pred vratima! Tako bi, prema opstem raspolozenju, mogao da glasi rezime kandidature i rasprave (25. januara) o mandataru Brani Miljusu u Narodnoj skupstini RS.

Izdesavalo se to ovako. Mandatar je skupstinski ekspoze zapoceo opsirnom pricom o konsultacijama sa predstavnicima pojedinih parlamentarnih partija, iznoseci pri tom pojedinosti koje su izazvale opste negodovanje i smijeh u skupstinskoj sali. Dodik je poskakivao sireci ruke, Radisic ostajao bez daha od zaprepascenja, SDS i radikali jedni drugima su namigivali likujuci od srece, Bosnjaci se nasladjivali srpskom neslogom, a gosti iz medjunarodne zajednice pazljivo slusali i biljezili.

Dodik je, prema Miljusu, potpisao sa grupom ruskih i novosadskih Jevreja i izvjesnim Miletom Krsmanovicem stetni predugovor o koncesiji hidroelektrane "Buk Bijela", te boraveci u Americi "sa svojom suprugom i svitom, a koja je kostala 50 000 dolara", obecao svim Jevrejima vratiti njihove stanove u RS. Za dokaz Dodikove kriminogene proslosti ponudio je krivicnu prijavu Savezne devizne inspekcije, kojom se ovaj tereti za neovlasceno unosenje preko granice 200 hiljada DEM.

Radisic je, pak, imao razumijevanja za njegovu kandidaturu (spominjuci i Nenada Kecmanovica kao rjesenje), dao mu je podrsku i pozalio se na Milosevica koji mu podrskom SDS-u i Palama pravi probleme i poziva ga u Beograd samo kad treba "razrijesiti neko kadrovsko pitanje".

Tek nakon toga Miljus je ovlas izlozio program vlade u kome nije bilo mnogo onoga sto je prethodno, a pogotovo u Sarajevu, najavljivao. Kada je sklopio papire i napustio govornicu, predsjednik Narodne skupstine ga je pozvao da izlozi sastav vlade, upozoravajuci da je on po poslovniku sastavni dio ekspozea.

Miljus se vratio i zatrazio pauzu od dva sata, "zbog potrebnih konsultacija sa Kancelarijom visokog predstavnika".

Imas li jos?

Vec tada je bilo jasno da Miljus nema spreman prijedlog sastava kabineta. U medjuvremenu, predsjedniku Skupstine stize pismo Migela Arijasa, zamjenika visokog predstavnika, koji podsjeca "da vladu bira Narodna skupstina, a ne Kancelarija visokog predstavnika i da gospodin Miljus treba da se konsultuje sa strankama u Narodnoj skupstini".

U nastavku Miljus ponovo poziva prisutnog Arijasa na razgovor od 15 minuta, sto ovaj odbija. Tada se preslo na predlaganje imena. Uz dugotrajne pauze u izlaganju, listanje papira, dobacivanja "ajde", "imas li jos" i sl., Miljus je dogurao do 14 imena, od kojih je neka izgovorio bez ikakvih biografskih podataka.

Medju ekspertima (tako ih je Miljus nazvao) nasli su se masinski inzenjer kao ministar gradjevinarstva, nepoznati ekonomista iz preduzeca za puteve u Bijeljini (Petar Mitrovic) kao ministar informisanja, ali i jedan Bosnjak (Muhamed Skeric) kao ministar sporta. Ostatak ministara (21 po zakonu o vladi) mandatar je ostavio za dodatne konsultacije, stavljajuci do znanja "Slozi" i Koaliciji za cjelovitu i demokratsku BiH da mogu racunati na njih ako mu daju svoju podrsku.

"Jadna majko, jadnije svatova", poceo je svoje obracanje poslanicima Radoslav Brdjanin, poslanik Srpske koalicije za RS, koalicionog partnera SDS-a i radikala, optuzivsi za skupstinsku "lakrdiju" predsjednika Poplasena. Vise poslanika trazilo je da Poplasen sprijeci "ponizavanje parlamenta", oduzme Miljusu mandat i obrazlozi javnosti zasto je saopstio da mandatar ima spreman ekspoze i prijedlog vlade. Ovaj se manirom demokrate obratio Skupstini i predlozio da se razgovara o mandataru i predlozenom sastavu vlade, usput napominjuci da on ima dobrih i losih strana koje se mogu korigovati.

Sumnje u stav socijalista otklonio je dr Dragutin Ilic, nazvavsi ekspoze neozbiljnom pricom koja je "garnirana trac-pikanterijima" iza koje "Sloga" ne moze stati. Zatim su krenula otkazivanja poslusnosti mandataru. Predrag Lazarevic, predlozeni ministar nauke i kulture, nazvao je svoje imenovanje 'velikom uvredom", obavijestivsi Skupstinu da ni dr Dusko Jaksic nije konsultovan i da nije prijedlog njegove koalicije. Poruke iste sadrzine stigle su predsedniku Narodne skupstine i od predlozenih ministara Novaka Solaje, generala Marka Lugonje i Muhameda Skelica. Bili su to argumenti za poslanike "Sloge" koji su tvrdili da je mandata ministre skupljao po hodniku i Gospodskoj ulici za vrijeme trazene pauze.

Ivanic, opet?

Miljusova prica o apsolutnoj skupstinskoj podrsci, ponavljana od objelodanjene kandidature do pocetka skupstinskog zasijedanja, zavrsila se podrskom SDS-a i radikala (26 glasova), 46 glasova protiv i sest uzdrzanih. Kako se mandatar presao i gdje je bila pukotina u scenariju njegove kandidature?

Iz onoga sto se moglo procitati izmedju redova i cuti od poslanika u pauzama zasijedanja, Miljus je ocigledno racunao na podrsku socijalista i Koalicije za cjelovitu i demokratsku BiH. Na prve je trebalo da izvrsi pritisak zvanicni Beograd, a drugi su, prema pouzdanim skupstinskim izvorima, zauzvrat trebali dobiti jedno potpredsjednicko i tri ministarska mjesta. Socijalisti su pokazali da nisu spremni da trguju autoritetom partije i principima koalicije "Sloga", a Koalicija za cjelovitu i demokratsku BiH da vise vjeruje Dodiku i "Slozi" nego Poplasenu, koji ih je dan prije nazvao "infekcijom koja dolazi autobusom", i Kalinicu koji im nikada nije bio naklonjen.

Scenario njegove politicke upotrebe, tvrde izvori bliski "Slozi", imao je za cilj da istovremeno za SDS i SRS obavi nekoliko vaznih poslova: uzdrma socijaldemokrate, razbije "Slogu" i ispipa puls Bosnjacima i nivo osjetljivosti ovdasnje javnosti na njihovo ucesce u vladi. Prvi zadatak Miljus je obavio uspjesno. U subotu je odrzao u Banjaluci vanredni sabor Stranke nezavisnih socijaldemokrata, proglasio sebe za predsjednika, Dodika optuzio za kriminal, a Izvrsni odbor nazvao "privatnim Dodikovim poslanicima". "Sloga" je ostala slozna, ali su socijalisti zbog toga i objelodanjivanjem Radisicevog misljenja o Milosevicu, po svoj prilici, tesko posvadjani s Beogradom. Na kraju, Miljusevo hrabro uvodjenje u vladu Bosnjaka, cemu su SDS i radikali dali podrsku, obavezuje Dodika da im ponudi isto ili bar dieo ministarskih mjesta. Istina, posao ce mu biti olaksan jer ga SDS i radikali za tu vrstu "izdaje" vise nece moci optuzivati. Otuda je u pravu Petar Djokic, predsjednik Narodne skupstine, kada kaze da vise nista nece biti kao sto je bilo. Dakle, Miljusu se mora odati priznanje za temelje nove politike u RS.

Poplasen je ponovo na potezu. Ovaj put sa hipotekom neodgovornog predsjednika koji svoja ustavna ovlascenja zloupotrebljava i RS uvodi u sve tezu politicku krizu. Najavio je novi prijedlog za tri dana, a u skupstinskim kuloarima ponovo se pominjalo ime dr Mladena Ivanica.

BRANKO PERIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.