2516, mart 18 1999

REPUBLIKA SRPSKA

POVRATAK MLADENA IVANICA

Svi su izgledi da ce se "vezana trgovina", u kojoj ce otici i Nikola Poplasen i Milorad Dodik, svideti svima

Kada je prije godinu dana profesor Mladen Ivanic u Bijeljini poslanickim klubovima u Narodnoj skupstini RS, svakom pojedinacno, strpljivo obrazlagao svoj koncept vlade nacionalnog jedinstva u kojoj bi bilo mjesta i za predloge parlamentarnih stranaka i za eksperte, i kada su SDS i radikali bez mnogo razmisljanja takav koncept odbacili, niko nije mogao ni naslutiti da ce se za samo godinu dana isti covek vratiti na scenu s istim konceptom i upravo na predlog SDS i radikala.

Dogodilo se to u ponedjeljak, nakon do sada najkracih stranackih konsultacija u Kabinetu predsjednika RS. "U ovom kriticnom trenutku treba nam vlada odmah i ona treba da izrazava jedinstvo i odgovornost za Republiku svih ili bar vecine releventnih politickih faktora u Republici Srpskoj. Ona treba da bude prihvatljiva za nasu javnost, za nase okruzenje ali i za medjunarodnu zajednicu. Zato sam odlucio da za mandatara predlozim nestranacku licnost koja, po meni, sve ovo moze da obezbijedi, a iza koga je stala parlamentarna vecina. Moj izbor je prof. dr Mladen Ivanic...", obrazlozio je Mirko Sarovic predlog novog mandatara.

Pojavljivanje Sarovica u ulozi predlagaca otklonilo je i dileme oko neprihvatanja odluke visokog predstavnika Karlosa Vestendorpa o razrjesenju predsjednika Republike Nikole Poplasena. U Kancelariji OHR-a smatraju da je "ovim Poplasen priznao da nije vise predsjednik RS". Vestendorp je mogao da odahne: "otpor fasizmu i Vestendorpu" (slogan na letku kojim su radikali docekali smjenu Poplasena) zavrsio se na najbolji moguci nacin. Enigma "Sloga"

Na vijest o imenovanju novog mandatara, Kancelarija OHR je reagovala uzdrzano. Oglasio se samo portparol Dzems Ferguson izjavom da ce medjunarodna zajednica prihvatiti samo vladu baziranu na komponentama koalicije "Sloga". Nije obrazlozio sta je pod tim podrazumijevao, ali je poruka postala jasna kada je naglasio da postoji razlika izmedju 'prihvatiti' i 'podrzati'. "Ukoliko nova vlada bude demokratski izabrana, mi cemo je prihvatiti, ali postoji razlika izmedju tog prihvatiti i podrzati", porucuje Ferguson.

Sa politickim vrhom SDS i radikala pred kamerama nije bilo funkcionera koalicije "Sloga". Pojavio se sa zadovoljnim osmjehom samo dr Dragutin Ilic, sef poslanickog kluba socijalista. Odsustvo Srpskog narodnog saveza Biljane Plavsic i Dodikovih socijaldemokrata trazilo je odgovor na pitanje: Sta se dogodilo sa "Slogom"?

Dodatnu konfuziju izazvala je vijest da je premijer Dodik istovremeno povukao svoju ostavku na funkciju predsjednika vlade. Odgovor socijaldemokrata uslijedice narednog dana. "Mi nismo skloni predlozenom mandataru ni vladi koju ce on predloziti. O tome ce se uskoro izjasniti organi stranke", izjavio je Slavko Mitrovic, clan Izvrsnog odbora SNSD, optuzivsi socijaliste i Zivka Radisica za krsenje koalicionog dogovora.

"Socijalisti su nas istog dana uvjeravali da stoje iza predloga Sloge'. Na tome je posebno insistirao Radisic. Ispalo je da Radisic do podne misli jedno, po podne drugo", kaze Mitrovic. Iako je Mitrovic tvrdio da pokusaj rusenja "Sloge" nece uspjeti, bio je to siguran znak da "Sloga" vise nije u punom sastavu.

Optuzbe na racun socijalista za krsenje dogovora stigle su u umjerenijem tonu i od Biljane Plavsic. Izjavljujuci da nece biti prepreka u razgovorima ukoliko bi Ivanic prihvatio mandat, Plavsiceva najavljuje mogucnost podrske novom mandataru.

Odlazak Poplasena i Dodika u isto vrijeme javnost je primila kao logican ishod njihovih netrpeljivosti koje su javno eskalirale do granica neukusa. Medjusobna optuzivanja za propast Republike Srpske otisla su dotle da je Poplasen ponavljao kako nikada nece izgovoriti Dodikovo ime, a Dodik da Poplasen nije njegov predsjednik. Plavsic na ivici

Ovakav rasplet politicke krize za analiticare nije neocekivan obrt. Cak bi se mogao nazvati normalnom posljedicom spleta politickih okolnosti u kojima su dvojica aktera sa tvrdoglavom upornoscu rusili sami sebe. Nakon odluke Arbitraznog tribunala o Brckom i odluke visokog predstavnika o smjenjivanju Poplasena, nacionalna homogenizacija je bila jedini izlaz iz krize.

Svaka podrska premijeru Dodiku bila bi argument u rukama tvrdih nacionalista i vodila "Slogu" u opasne vode optuzbi za marionetsku ulogu. Otuda je i podrska koju je Robert Gelbard nakon toga u Banjaluci verbalno pruzio premijeru Dodiku djelovala kao poslednji cinizam i izazvala dodatni revolt. "Gelbardu je trebalo reci: mozete me ubiti, ali ne mozete za to dobiti moju dozvolu i jos traziti da vam aplaudiram", nije krio svoje ogorcenje americkom podrskom bez pokrica socijalista Dragutin Ilic.

Odluka socijalista da odigraju ulogu svesrpskog pomiritelja sa lijeve strane Drine i udju u patriotsku koaliciju sa SDS i radikalima u ovdasnjim relacijama dolazi ocekivano. Potvrdjuje to i cinjenica da je na posljednjoj sjednici njihovog glavnog odbora, kako tvrde pouzdani izvori, ispoljeno potpuno jedinstvo o stavu da Dodik vise ne moze ostati mandatar. Cak je, kazu, i polovicno oprezni i kompromisu skloni Zivko Radisic bio jasan i odlucan.

Kakve su moguce posljedice ovakvog raspleta? Koalicija socijalista, SDS i radikala, ma koliko izgledala neprirodna, ima dugorocniju perspektivu zbog odnosa politickih snaga u parlamentu i loseg jednogodisnjeg iskustva u preraspodjeli vlasti.

Politicki gubitnici mogli bi postati SNS Biljane Plavsic i socijademokrati premijera Dodika ukoliko ostanu u ulozi politicke opozicije i budu ignorisali izbor mandatara. Procjene su da ce najveci dio poslanika SNS traziti pristupanje patriotskoj koaliciji, sto bi moglo voditi cijepanju ove politicke partije, pa cak i njenom nestanku. Za socijaldemokrate se misli da su fleksibilniji, skloni pragmatizmu i da ce zbog vlasti zrtvovati tvrde stranacke principe i stavove. Ako se dogadjaji budu odvijali u tom pravcu, moguca je do slijedecih izbora nova politicka mapa RS.

BRANKO PERIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.