2525, maj 20 1999

NASI SPORTISTI U SVETU

KAKVA MASTA, HOCE SVASTA!

Zasto i kako Irci i Hrvati zele da izopste Jugoslovene sa fudbalske karte Evrope. Miljan Miljanic, predsednik FSJ, ne veruje u administrativne privilegije

Proslonedeljna odluka borda Evropske fudbalske unije (UEFA) da reprezentacija Jugoslavije moze nastaviti ucesce u kvalifikacijama za sampionat Evrope, koji se naredne godine igra u Holandiji i Belgiji, do te mere je uzbudila duhove, pre svega u Republici Irskoj i Hrvatskoj, da je dobila ozbiljnost - histerije! Zasto bas u Irskoj i Hrvatskoj, nije tesko odgonetnuti, jer Jugoslavija se po fudbalskim kvalitetima i umecu sigurno nalazi u ulozi vazeceg favorita za pobednika grupe, a koje direktno "vizira" pasos za ovo atraktivno i finansijski bogato takmicenje. Prema vazecem programu reprezentacija Jugoslavije, 5. juna treba da igra revans utakamicu sa Irskom u Dablinu (u prvom mecu u Beogradu Jugoslavija je pobedila sa 1:0). U trenutku kada su saznali da ce do meca u Dablinu sigurno doci, vlada Republike Irske zatrazila je od Evropske fudbalske unije da stornira odluku i zabrani Jugoslaviji dalje ucesce u kvalifikacijama. Koreni takvog ponasanja vlade Republike Irske mogu se pronaci i u razlogu - da pomenuta drzava nije clanica NATO-a i da je decenijama (od 1921) dominion Velike Britanije cija je sadasnja uloga u bombardovanju Jugoslavije ogromna. Valja biti uz Engleze (makar i u fudbalu), smatraju Irci.

Povod za ovu reakciju treba traziti jos i u cinjenici da je Evropska unija nedavno uputila preporuku clanicama - da ako je ikako moguce, bojkotuju sve sportiste iz Jugoslavije. Hrvatsko bunilo takodje je kristalno jasno, jer kompleks Jugoslavije dugo traje sa predosecajem da je mozda i neizleciv. Tako se i Hrvatska ukljucila u propagandnu masineriju, za izopstavanje jugoslovenskih sportista, i njena uloga sigurno nije zanemarljiva. Hrvatski nogometni savez (NSH) brze-bolje u veoma zabrinutom tonu dao je neporecivu podrsku vladi Republike Irske... "Celicni prsten"

Kada se UEFA oglusila o zahtev vlade Irske, ova je odlucila da bojkotuje utakmicu u Dablinu. Kako? Tako sto se, istaknuto je, njeni predstavnici nece pojaviti na stadionu?! Bojkot, kakav je zamislila vlada drevnih Kelta, zaista je u medjunarodnim odnosima zanimljiv.

Londonski dnevnik "Indipendent" pise da se u Fudbalskoj asocijaciji Irske (FAI) steze "celicni prsten", aludirajuci na niz restriktivnih mera koje Irci nameravaju da preduzmu za mec sa Jugoslovenima. Irska policija je, naime, zabrinuta, jer se u gostujucem "ratnickom plemenu" mogu naci brojni "krvoloci" sa Balkana... Jednu od predostroznosti koju zeli da nametne gostima, generalni sekretar FAI Bernard O'Birn vidi i u zabrani intoniranja nacionalnih himni i isticanju zastava. "Nasa osecanja i nacionalna pripadnost ne mogu da prevazidju moguci incident vecih razmera", zakljucio je O'Birn. Valjda i zbog pomenutih osecanja, na severu Albanije (u selu Bajram Curi) - vec drugi mesec boravi humanitarna organizacija iz Irske - "Konsern" nebili "ubedila" tamosnje mestane da ne dolaze na utakmicu u Dablinu!

Upitan da prokomentarise ponasanje vlade i Fudbalske asocijacije Irske, predsednik Fudbalskog saveza Jugoslavije Miljan Miljanic za NIN kaze: "Mi smo navikli, i pod ranijim sankcijama, na slicna ponasanja. To nije problem koji nas brine. Svaka nacionalna fudbalska federacija ima lokalnu politiku koja nije evropska i svetska. Za nas je vazno sta kaze i kakvu je odluku (ona je konacna!) donela Evropska fudbalska unija. Nas odnos prema mecevima i sa Ircima i sa Hrvatima, Makedoncima i Maltezanima je iskljucivo i samo takmicarskog karaktera. Mi ne trazimo nikakvu administrativnu prednost." Zatim je Miljanic dodao i ovo: "U trenutku kada niko nije zeleo da igra u Belfastu (Severna Irska), zbog ratnog stanja, a to je veoma blizu Dablina, nasa reprezentacija je svojevremeno igrala mec i nije zahtevala nikakvo odlaganje kao i iskljucenje protivnika iz takmicenja." Strah od pravoslavlja

"Pravoslavlje dolazi sa juga...", reci su prepoznatljive pesme Nese - "Galije", frontmena popularne niske rok-grupe. Da li je, i kada je cuo ovu pesmu, tek predsednik Nogometnog saveza Hrvatske, sa "karakteristicnim" hrvatskim imenom i prezimenom, Vladimir Markovic (rodjen 1937. u Bugojnu i poznatiji kao Vlatko), obracajuci se fudbalskoj naciji, u tisku "Vecernji list" izjavio je - da Hrvatska nogometna reprezentacija nece igrati utakmicu sa selekcijom Jugoslavije ni u Grckoj ni u bilo kojoj drugoj pravoslavnoj zemlji. Povod je bila najava da bi utakmica dve reprezentacije, zbog bombardovanja Jugoslavije zakazana za 18. avgust, mogla da bude odrzana u Atini.

Stavovi predsednika NSH-a zahtevaju odgovor bar na dva pitanja. Prvo, sta to nedostaje Grckoj i drugim pravoslavnim zemljama da bi mogle da zadovolje tako mocne fudbalske velesile, kakvom, ocigledno, svoju zemlju smatra Markovic. Drugo, sledeci tu Markovicevu naopaku logiku, i Jugoslavija bi mogla da kaze da nece da igra u katolickim zemljama, i kuda bi to onda vodilo...

Predsednik NSH-a se, medjutim, tu ne zaustavlja. Preuzimajuci ulogu advokata reprezentacije Irske, on kaze da bi trebalo ponistiti utakmicu Jugoslavija - Irska, proslog novembra u Beogradu, posto nije igrana na neutralnom terenu, kao sto ce biti odigrane sve preostale utakmice naseg drzavnog tima!

Predocavajuci izjavu predsednika NSH-a predsedniku FSJ, Miljan Miljanic za NIN kaze: "Ne verujem da je Vlatko tako nesto govorio. On je fini decko. Igrao je za nas drzavni tim 1962. na sampionatu sveta u Cileu, i ja ga dobro poznajem..."

Istoga dana kada se u Dablinu sastanu Republika Irska i Jugoslavija, u Skoplju ce mec igrati selekcije Makedonije i Hrvatske. Koliko je poznato, ustolicenjem drzave Republike Makedonije, nije promenjen i narod. Makedonci su ostali pravoslavne veroispovesti.

ALEKSANDAR MIHAJLOVIC



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.