2528, jun 1999

BEOGRAD POD SMECEM

SVE CE TO VODA OPRATI

Ove nedelje poceo je da besni djubretarski rat izmedju RTS i beogradske vlade zbog nedostatka goriva za Gradsku cistocu tako da je prestonica, trenutno, i pod kontejnerskom opsadom. Idu li to novi izbori ili samo - epidemije?

S neba tuku avioni NATO-a, a na zemlji djubretari zakazali. Prepuni kontejneri smeca, a 27 000 ih je u Beogradu; to je ratni raport iz metropole, ovih dana. Dok se rat s alijansom, ipak, blizi kraju, djubretarski rat, izgleda, tek pocinje. Naravno, i ovaj djubretarski rat poceo je preko medija. I djubretarskom ratu uzrok je nafta. Prvo je RTS, u ponedeljak, u jutarnjem programu napala gradsku vladu zbog kontejnera prepunih smeca koje razvlace skupljaci kartona i hleba i, naravno, psi lutalice.

Na optuzbu sa RTS odmah je, istog dana, reagovao saopstenjem Dragan Obradovic, direktor Javnog komunalnog preduzeca Gradska cistoca u Beogradu isticuci da zbog nedostatka goriva ova gradska sluzba ne moze da radi svoj posao. Zasedala je, urgentno, i gradska vlada. Njen predsednih Spasoje Krunic izasao je sa saopstenjem pred svoju televiziju, pred TV Studio B. Krunic je, vidno uzbudjen, kao da saopstava kapitulaciju Beograda, izjavio:Napao nas je RTS zbog slabog funkcionisanja komunalnih sluzbi u gradu. Sve sto nije dobro, ne treba precutkivati, ali je neocekivano da nas neko bez prave argumentacije napada. Nismo u stanju da kupimo vise goriva, a u to smo ulozili oko 100 miliona dinara.

Ova Kruniceva jadikovka zbog pomanjkanja novca za djubretare slaze se sa zalopojkom direktora Obradovica da mu neki poslovni partneri duguju oko 50 miliona dinara. To, valjda, zna i RTS i gazi li, gazi po gradskoj vladi. Jer, cim stane rat, valjda ce izbori...Tako se suska po beogradskim kafanama a i Vuk Draskovic nagovestava izbore kad ga puste na belosvetske televizije naseg globalnog sela, navodno Makluanovog.

Rat se zahuktava. U utorak, jos u rano jutro RTS ne odustaje od kampanje protiv gradske vlade. Smisljen je cak i pravi ratni spot. Kao, kamera svenkuje po Trgu Republike, a ispod ide titlovana visesmislena poruka: SVE CE TO VODA OPRATI.

U pomenutom dramaticnom saopstenju Dragana Obradovica, pored ostalog, upozorava se: ukoliko se Gradskoj cistoci ne dostave hitno vece kolicine dizela, Beogradu prete zaraze i ekoloska katastrofa.

U saopstenju direktora Obradovica tvrdi se da su u JKP Gradska cistoca, poslednjih dana, stizale minimalne kolicine goriva ili ih uopste nije bilo zbog cega su djubretari bili angazovani samo na odnosenju smeca, a ne i na deponovanju. Trenutna situacija je krajnje alarmantna i JKP Gradska cistoca se, zbog nedostatka goriva, nalazi pred stanjem koje se moze definisati kao predinfarktno. Sta kaze druga strana?

Slavoljub Vlajkovic, pomocnik republickog sekretara za urbanizam i komunalne delatnosti: "Dobijali su i vise od onoga sto im sleduje kao sto su, uostalom, i sve ostale beogradske komunalne i druge sluzbe dobijale vise zato sto Beograd i u ratnim uslovima ima specijalni tretman. Ponavljam uvek kada su dolazili i placali dobijali su i vise nego sto im sleduje. Ali, neki u Beogradu kao da nisu shvatili da zivimo i radimo u ratu. Za sada se niko, pa ni beogradska Gradska cistoca ne mogu nadati povecanju sledovanja dizela."

Gradskoj cistoci treba osam tona goriva dnevno a dobija dve do tri tone dnevno. Ljudi ne mogu da shvate, kaze direktor Obradovic, da je nasa dnevna kilometraza u mirnodopsko vreme kilometraza od Beca do Kuvajta. Mi tu kilometrazu moramo da namirimo svaki dan da bi Beograd bio cist. Ako to ne obavimo, Beograd ce se ugusiti u smecu. Trenutno je u gradu toliko nakupljenog smeca u kontejnerima i pored njih da ce nam biti potrebno sest dana da sve dovedemo u red.

Kako se Beogradjani ponasaju u ovom kontejnerskom ratu? Dosta subverzivno, reklo bi se.

Apelovali smo na Beogradjane, kaze Obradovic, da ne bacaju, bar dok rat traje, sve i svasta u kontejnere. Beogradjani, medjutim, ne postuju ni apele ni zakonske propise. I dalje se u kontejnere baca sut i pokosena trava. Na Trgu Republike ugledne radnje izbacuju nocu i po dva, tri kubika ambalaze a molili smo gradjane da smece iznose ujutru, a ne uvece.

Prete li zaraze?

- Epidemioloska situacija u Beogradu posle 77 dana agresije na nasu zemlju je pod kontrolom. Zarazne bolesti, poput trbusnog tifusa, dizenterije, kolere i decje paralize, koje su, uglavnom, pratioci rata i zivotne sredine, pre svega vode i hrane, nisu registrovane u glavnom gradu - kaze primarijus dr Radosav Marijanovic, pomocnik direktora u Gradskom zavodu za zastitu zdravlja.

A ako potraje djubretarski rat? E, to cemo videti. Ne vidi se to odmah. Velike nesrece pocinju sa sitnim greskama. Ko je, recimo, mogao da sanja, pre devet godina, kada je ono SR Slovenija trazila asimetricnu federaciju, da ce i zbog toga NATO sutra uci na Kosovo?

I ko zna kakvu veliku nesrecu nosi djubretarski rat u Beogradu?

Dragan Jovanovic



Copyright © 1996 NIN, Yugoslavia
All Rights Reserved.