Arhiva

Safirni zmaj i seljače

Lidija Kujundžić | 20. septembar 2023 | 01:00

Film “Eragon” najavljen je kao megahit epske fantastike od koga se potajno očekivalo da pomrači slavu trilogije “Gospodari prstenova”. Naizgled, sve je išlo u prilog takvim nadama. Knjiga po kojoj je film i napravljen odavno je NJujork tajmsov bestseler br. 1 iako ju je potpisao jedan američki tinejyer. Uz to, Kristofer Paolini, kome su sada 22 godine, napisao je i drugi deo, “Prvorođeni”, koji u celom svetu “ide kao alva”.

Uspeh filmu trebalo je da garantuju ne samo gluma Yona Malkoviča, Yeremija Ajronsa, Roberta Karlajla i Rejčel Vejz, već i umeće Štefana Fangmejera koji je za vizuelne efekte u filmovima “Tvister”, “Savršena oluja” i “Gospodar i vojskovođa” nominovan za Oskara.

Čak i u Srbiji promocija filma “Eragon” pripremljena je temeljno i u pravom trenutku – uoči novogodišnjih i božićnih praznika. Čarobna knjiga objavila je oba dela trilogije “Nasleđe” od kojih je prvi deo zapravo drugo, specijalno izdanje ilustrovano scenama iz filma. Dodatno, 20th Century Fox i Dečji kulturni centar Beograd otvorili su konkurs za priču “Magični svet zmajeva”. To je dobra ideja jer materijala za maštanje ima na pretek kada je reč o zmajevima, aždajama i alama.

“Onaj ko pobedi na ovom takmičenju, biće ovekovečen, jer će se po njegovoj priči napraviti animirani film”, kaže Ivan Poltoracki, portparol distributerske kuće Tak.

Za četiri dana prikazivanja film “Eragon” videlo je više od 7 200 gledalaca, što i nije tako loše kada polovina bioskopa u Beogradu još štrajkuje.

“žEragonž ne treba da upoređujemo sa žHarijem Poteromž i žGospodarima prstenovaž, jer u vreme kada su oni prikazivani bila je neka druga situacija u bioskopima, samim tim i njihova gledanost bila je daleko veća, pa bi u odnosu na njih, broj posetilaca koje je do sada video žEragonž ispao smešan”, kaže Nataša Tusić iz Taka.

Iako je “Eragon” već zaradio više od 30 miliona dolara i izbio na drugo mesto top-liste gledanosti, ovaj film je za mnoge zapravo razočarenje.

Za one sasvim “male” previše je krvi, blata i moćnih zloća. Zli čarobnjak Darza, koji u odsudnoj bici ranjava Eragona, izgleda kao Drakula u poodmakloj fazi raspadanja. NJegove sluge Ra’zaci neljudski su vešte u mučenju i baratanju otrovnim sečivima ali neko bi morao da poradi na njihovom stajlingu kako bi delovale jezivije od musavih mumija.

Onim iskusnijima gledaocima nije se dopalo to što Eragon trapavo koketira sa gotovo svim značajnijim naučnofantastičnim filmovima. Na premijeri u Sava centru pola sale gotovo se zagrcnulo kad je Yeremi Ajronsa izgovarao rečenicu iz “Bledranera”: “Video sam stvari koje ti ne možeš ni da zamisliš.” Uz to Eragon, u tumačenju Edvarda Spelirsa, samo je bolno podsećanje na mladog Luka Skajvokera. Seljače iz izmišljene zemlje Alegazije ne sluti da je bolje biti siroče koje je majka napustila u žurbi, nego sin prvenac izdajice Murtaga, čoveka koji je pomogao Galbatoriksu (Yonu Malkoviču) da postane strah i trepet od kralja. I da pobije sve zmajeve i jahače, uključujući i zmaja Eragonovog mentora Broma koji ima nešto od Obi van Kanobijeve strogosti i pravednosti.

Na sve to Urgali, strašna glupava čudovišta yinovskog rasta malenih rogova i crvene kože, koja Galbatoriks iskorišćava za omanja etnička čišćenja, nisu spektakularna kao njihove kolege iz “Gospodara prstenova”. Iako je za pravljenje Eragona potrošeno oko 100 miliona dolara, u filmu nema fantastičnih bića kao što je mušičavi mačkodlak Solembum, koji se pojavljuje i u drugom delu knjige.

Za razliku od maestralno napisane knjige, film “Eragon” ne bi vredeo ni boba da nije Safire – plavog zmaja koji je čekao stotinama godina da bi se izlegao za Eragona, novog jahača i spasioca vilenjaka, patuljaka, Vardana i, naravno, običnih ljudi. Uprkos tankoj režiji i scenariju koji onako usput zagovara čas izbegavanje vojnog roka (što i nije tako loše), čas pravednu oružanu borbu (što može da bude nezgodno ako se severnokorejski predsednik Kim Jong II pobrka sa američkim kolegom), Štefenu Fangmejeru uspelo je da stvori najlepšeg od svih zmajeva koji su do sada viđeni. Prethodni zmajevi, osim Draka u filmu “Zmajevo srce”, bili su jedva nešto više od egzotičnog prevoznog sredstva ili pobesnele zveri koja proždire gospe i stada ovaca.